15. Oktobris 2024 /NR. 42 (1360)
Skaidrojumi. Viedokļi
Atbildības pastiprināšana par uzbrukumiem ārstniecības personām
Vai grozījumi Krimināllikuma 269. pantā ir nepieciešami
Ph. D.
Laura Šāberte
Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektore 

Apzinoties, ka veselības aprūpe ir svarīga valsts drošības sastāvdaļa, Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar nozares profesionālo organizāciju – tostarp Latvijas Māsu asociāciju, Latvijas Vecmāšu asociāciju, Latvijas Ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienību, Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju, Latvijas Jauno ārstu asociāciju, Latvijas Anesteziologu un reanimatologu asociāciju, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu – ir rosinājusi būtiski pastiprināt atbildību par uzbrukumiem ārstniecības personām un ir aicinājusi izdarīt grozījumus Krimināllikuma 269. pantā vai izstrādāt tiesību normu pēc analoģijas ar Krimināllikuma 269. pantu.1 Minētā kontekstā aktuāls ir jautājums: vai grozījumi Krimināllikumā ir vienīgais situācijas risinājums?

Krimināllikuma 269. pants paredz kriminālatbildību par uzbrukumu varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai un nosaka: "(1) Par uzbrukumu varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai sakarā ar tās likumisku dienesta darbību, kā arī par uzbrukumu personai sakarā ar tās līdzdalību noziedzīga vai cita prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību. (2) Par tādām pašām darbībām, ja uzbrukuma rezultātā nodarīti smagi miesas bojājumi vai izraisītas citas smagas sekas vai ja uzbrukumu izdarījusi organizēta grupa, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās."2

 

Atbildības pastiprināšanas par uzbrukumiem ārstniecības personām aktualitāte

Krimināllikumā nav atsevišķas tiesību normas, kas paredzētu kriminālatbildību par uzbrukumu ārstniecības personai. Ikdienā, pildot darba pienākumus, kas ietver rūpes par pacienta veselību un dzīvību, ārstniecības personām Latvijā bieži ir jādomā par savu drošību. Saskaņā ar Latvijas Ārstu biedrības apkopoto informāciju 80 % no aptaujātajiem ģimenes ārstiem ir atzinuši, ka savā praksē ir piedzīvojuši draudus, vajāšanu, emocionālu vai fizisku vardarbību no pacientiem vai viņu tuviniekiem.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties