29. Oktobris 2024 /NR. 44 (1362)
Informācija
Mērot tiesu sistēmas efektivitāti: ieskats 2024. gada CEPEJ ziņojumā par Eiropas tiesu sistēmām

2024. gada 16. oktobrī Eiropas Padomes Tieslietu efektivitātes komisija (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) publicēja jaunāko novērtējuma ziņojumu par Eiropas tiesu sistēmām.1 CEPEJ ir Eiropas Padomes (EP) komisija, ko veido kvalificēti eksperti no 46 dalībvalstīm, un tās mērķis ir uzlabot tiesu sistēmas pakalpojumu efektivitāti un kvalitāti.

Šī mērķa ietvaros CEPEJ ik pēc diviem gadiem veic tiesu sistēmu darbības novērtējumus, kas ļauj iegūt visaptverošu ieskatu tajā, kā EP dalībvalstis nodrošina Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (ECK) 6. pantā garantēto tiesību aizsardzību un identificēt jomas, kurās nepieciešami uzlabojumi.

2024. gada CEPEJ ziņojums iezīmē desmito šī visaptverošā pārskata ciklu, piedāvājot politikas veidotājiem un tieslietu speciālistiem detalizētu ieskatu pašreizējā tiesiskuma ainā Eiropā. Novērtējumā piedalījās 44 dalībvalstis, tostarp Armēnija, Austrija, Apvienotā Karaliste (Anglijas, Velsas, Ziemeļīrijas un Skotijas zemes), Ukraina, Francija, Latvija un citas. Lihtenšteina un Sanmarīno nesniedza datus šim ziņojumam. Šajā izvērtēšanas ciklā ir piedalījušās arī novērotājas valstis Izraēla un Maroka. Novērtējuma pamatā ir dati, kas iegūti 2022. gadā un aptver tiesu sistēmu efektivitāti, pieejamību un kvalitāti.

"Jurista Vārds" piedāvā ieskatīties pāris CEPEJ novērtējuma secinājumos, izceļot tādus aspektus kā tieslietu speciālistu sastāvs un lomas, tiesu pieejamība, tiesas procesu efektivitāte un kvalitāte, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju integrācija tiesu sistēmā. Lai gan turpmākajās lapās ir aplūkoti vairāki svarīgi jautājumi, liela daļa statistikas datu un niansētu ieskatu nav aptverta. Lasītājus aicinām iepazīties ar visu ziņojumu, lai iegūtu pilnvērtīgu priekšstatu par sarežģīto tiesu efektivitātes dinamiku Eiropā.

 

Tiesu sistēmas budžets

Saskaņā ar CEPEJ definīciju tiesu sistēmas budžets ietver finanšu resursus, kas piešķirti tiesām, prokuratūrai un valsts nodrošinātajai juridiskajai palīdzībai. Lai gan pastāv arī plašāka kategorija jeb "tieslietu sistēmas budžets", kas ietver arī cietumu sistēmu, policijas darbību u.tml., tomēr šī CEPEJ pētījuma ietvarā plašākā tieslietu sistēmas budžeta sadalījums nav pētīts, jo dažādās valstīs tā iedalījums krietni atšķiras.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties