Šā raksta mērķis ir sniegt vispārīgu teorētisku pārskatu pār tiesību normu piemērošanas procesa kā viena no tiesību normu realizācijas jeb īstenošanas veidiem izpratni, tā stadijām jeb posmiem un juridiskajām metodēm, kas piemērojamas katra tiesību normu piemērošanas posma ietvaros,1 vienlaikus ietverot gan jaunākās teorētiskās atziņas attiecīgajā tiesību normu piemērošanas posmā, gan atbildot uz Latvijas tiesiskajā sistēmā sastopamajiem problēmjautājumiem, kas nereti nonāk diskusiju centrā.
Tiesību normu piemērošanas izpratne
Tiesību normu piemērošana no pārējiem tiesību normu īstenošanas veidiem atšķiras ar to, ka šeit, lai tiesības no "jābūtības" pārvērstos "esībā", starp jābūtību un esību stāv valsts tās institūcijas vai amatpersonas – tiesību normu piemērotāja pārstāvēta.2 Tiesību normu īstenošana ir plašāks jēdziens nekā tiesību normu piemērošana. Tiesību normu īstenošana ir tiesību normās noteikto priekšrakstu ieviešana cilvēku uzvedībā, un tā var norisināties četros veidos: 1) tiesību izmantošana; 2) (aktīva) pienākumu izpildīšana; 3) (pasīva) pienākumu ievērošana; 4) tiesību normu piemērošana.
Pirmajos trīs veidos īstenojot tiesību normas, tiesību normas adresāts – subjekts – to veic pats. Piemēram, pilntiesīgs Latvijas pilsonis, kurš vēlēšanu dienā ir sasniedzis astoņpadsmit gadu vecumu, aktīvi izmanto tam piešķirtās tiesības un dodas vēlēt Saeimu. Savukārt persona, kuru uz to aicina Valsts prezidents, sastāda Ministru kabinetu, vai arī darba devējs, kas uzņēmumā parasti nodarbina ne mazāk kā 10 darbiniekus, konsultējoties ar darbinieku pārstāvjiem, pieņem darba kārtības noteikumus ne vēlāk kā divu mēnešu laikā no uzņēmuma darbības uzsākšanas dienas. Šajos gadījumos persona aktīvi izpilda tai ar tiesību normu uzlikto juridisko pienākumu. Pasīva pienākumu ievērošana ir tas tiesību normu īstenošanas veids, ko persona veic, par to attiecīgajā laika brīdī, iespējams, pat neiedomājoties. Proti, persona, skatoties viņas iemīļotākos ziņu raidījumus vakarā pie televizora, vienlaikus ievēro ar tiesību normām uzliktos juridiskos pienākumus – pasīvā veidā jeb atturoties no darbību izdarīšanas, kas aizliegtas ar tiesību normām, piemēram, neatņemot citai personai tās dzīvību, brīvību, īpašumu u.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.