Nereti kreditori sastopas ar situāciju, kad parādnieks nepilda savas saistības un kreditoram savu tiesību aizsardzībai nākas vērsties ar prasību tiesā. Prasības tiesvedības process savukārt var ilgt vairākus gadus, īpaši gadījumos, kad zaudējusī puse izmanto likumā paredzētās iespējas spriedumu pārsūdzēt apelācijas un pēc tam arī kasācijas tiesvedības kārtībā. Bieži vien parādnieks turpina tiesvedības procesu, kaut gan apzinās savas parādsaistības pret kreditoru un pienākumu tās dzēst, tādā veidā ļaunprātīgi paildzinot procesu un atliekot saistību izpildes termiņu.
Latvijas likumdevējs ir paredzējis īpašu kārtību, kā kreditors var efektīvi bezstrīdus kārtībā panākt savu tiesību aizsardzību gadījumā, kad parādnieks nepilda savas saistības. Šo procesu regulē Civilprocesa likuma 50. nodaļa, un tā ir saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana.
Civilprocesa likuma 400. pantā ir uzskaitītas stingri noteiktas saistības, kuras ir pieļaujams izpildīt bezstrīdus piespiedu kārtībā, un minētajam saistību uzskaitījumam ir imperatīvs raksturs. Saistību bezstrīdus piespiedu izpilde ir pieļaujama tikai pēc publiskiem aktiem, proti:
1) pēc līgumiem par saistībām, kas nodrošinātas ar publisku hipotēku vai komercķīlu;
2) pēc notariāli apliecinātiem un tiem juridiskā spēka ziņā pielīdzinātiem terminētiem līgumiem par naudas samaksu vai par kustamās mantas atdošanu;
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.