3. Decembris 2024 /NR. 49 (1367)
Skaidrojumi. Viedokļi
Bērna māja – praktisks solis ceļā uz bērnam draudzīgu justīcijas sistēmu
Mg. iur.
Laura Lediņa
Bērnu aizsardzības centra nodaļas "Bērna māja" vadītāja 

Bērna māja jeb Barnahus (islandiešu valodā – māja bērniem) ir starptautiski atzīta pieeja darbā ar vardarbībā cietušiem bērniem, kuras galvenais uzdevums ir koordinēt paralēli notiekošo kriminālizmeklēšanu, medicīnisko un psihosociālo atbalstu cietušajam bērnam.1

Kad bērns cietis no vardarbības, ieslēdzas vairāki reaģēšanas mehānismi – policijā, ārstniecības iestādē, sociālajā dienestā, bāriņtiesā. Nereti reaģēšanas ķēdē iesaistītas vēl citas institūcijas un speciālisti – tiesu eksperti, ārpusģimenes aprūpes iestādes, krīžu centri, skolas mentālās veselības speciālisti un citi. Katra no šīm iestādēm atbilstoši savām funkcijām un pilnvarām rīkojas, iesaistot intervencēs arī cietušo bērnu. Bērna mājas modelis nodrošina bērnam piemērotu vidi un "viena kontaktpunkta pieeju", kur nevis bērns dodas no viena speciālista pie otra, bet šo dažādo jomu speciālisti pulcējas zem viena jumta, lai darbības ar cietušā bērna iesaisti būtu koordinētas, efektīvas un vienlaicīgi saudzējošas bērnam.

Bērna mājas modeļa pirmsākumi Eiropā meklējami 1998. gadā, kad šādu pieeju pirmo reizi ieviesa Islandē. Ar Bērna mājas ideju cieši saistīts Bragi Gudbrandsona (Bragi Guðbrandsson) vārds, kurš tolaik bija sociālais darbinieks Islandē, pēc tam pirmās Bērna mājas vadītājs, vēlāk Lansarotes komitejas viceprezidents, ANO Bērnu tiesību komitejas pārstāvis un aktīvs Barnahus lobijs visā pasaulē. Bragi savā sociālā darbinieka ikdienas darbā novēroja, cik fragmentēta ir sistēma un cik ļoti no seksuālas izmantošanas cietušais bērns līdzinās objektam, ko pārsūta no policijas uz tiesu ekspertīzi, no ekspertīzes uz sociālo dienestu, no sociālā dienesta pie ārsta un citur. Katram no šiem speciālistiem bērns ir spiests izstāstīt, kas ar viņu noticis, tādā veidā atkārtojot traumējošo stāstu atkal un atkal, reizēm mēnešu un gadu garumā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties