Jurista profesija ir viena no sabiedrības stabilitātes un taisnīguma stūrakmeņiem, jo tās pārstāvji uzņemas būtisku atbildību – nodrošināt tiesību aizsardzību un stiprināt likuma varu. Juristi darbojas, vadoties pēc juridiskās ētikas un profesionālās atbildības principiem, kas vērsti uz sabiedrības interešu nodrošināšanu.
Jurista profesionālās ētikas pamatprincipi nosaka advokātu un citu juridisko profesiju pārstāvju rīcību – tie aicina uz integritāti, godīgumu un lojalitāti, aizstāvot klientu intereses. Jurista profesionālā ētika pieprasa ne tikai augstu profesionālās kompetences līmeni, bet arī spēju rīkoties atbilstoši godprātības standartiem, ievērot konfidencialitāti un izvairīties no interešu konfliktiem. Juristiem jābūt proaktīviem savu klientu interešu aizstāvībā un klientu pārstāvībā, taču vienlaikus viņiem jārespektē juridiska rakstura ierobežojumi un sabiedrības labklājība, kas vērtējama no vairākām dimensijām – gan no finansiālās, gan vispārcilvēciskās.1
Profesionālā atbildība tiesību jomā sniedzas tālāk par individuālajām darbībām – tai ir būtiska loma visas sabiedrības uzticības veidošanā tiesību sistēmai. Juridiskās profesijas pienākums ir ne tikai nodrošināt taisnīgu pārstāvību, bet arī veicināt tiesu varas caurskatāmību un godīgumu. Šajā kontekstā juristu darbība kalpo par piemēru sabiedrībai, demonstrējot, ka tiesības un taisnīgums nav tikai abstrakti jēdzieni, bet gan reāli īstenojami principi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.