Profesionālās ētikas pārkāpumi nereti kļūst par sabiedrības diskusiju tematu, jo tie tieši ietekmē profesijas uzticamību un reputāciju. Ja atskatās kaut tikai uz 2024. gadu, ir publicētas vairākas ziņas par profesionāliem ētikas pārkāpumiem dažādās profesijās. Tā, piemēram, 2024. gada 5. maijā tika publicēta ziņa, ka atsāks diskusijas par mediķu disciplināratbildību ētikas pārkāpumu gadījumos. Diskusijas par šo jautājumu sākās pirms vairāk nekā diviem gadiem, kad atklājās, ka institūcijas ilgstoši pēc būtības nereaģēja uz vairāku pacientu sūdzībām par kādu imunologu, kuru tagad tiesā par seksuālu vardarbību pret pacientēm.1 Deputātam A. Kiršteinam 2024. gada 6. novembrī Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izteica rakstisku brīdinājumu par Saeimas deputātu ētikas kodeksu pārkāpumu. Konkrētajā gadījumā A. Kiršteina izteikumi parlamenta sēdē ietvēra apvainojošus un aizskarošus apgalvojumus, piemēram, par jaunu cilvēku intelektuālajām spējām, tostarp par jaunajām māmiņām, kas var tikt uztverta kā necieņas izrādīšana.2 Savukārt 2024. gada 11. oktobrī publicēta ziņa, ka Latvijas Ārstu biedrība atsakās publiski izpaust, kā biedrības ētikas komisija ir vērtējusi kolēģa E. Medņa rīcību par izteikumiem, kas bija veltīti Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārstiem.
Kā redzams, profesionālās ētikas jautājumi var kļūt par sabiedrības interešu objektu un ir aktuāli tos pētīt, tai skaitā jurista ētikas kontekstā. Ievērojot šā raksta ierobežoto apjomu, šajā rakstā tiks vispārīgi apskatīts profesionālās ētikas jēdziens un analizēts arī kāds problēmjautājums saistībā ar profesionālās ētikas normu piemērošanu.
Profesionālās ētikas jēdziens
Ētikas (no sengrieķu valodas ἦθος, ēthos, ēthikos – tikums, raksturs, paradums, paraža) jēdzienu izmanto, lai apzīmētu filozofisku mācību par morāli un tikumību.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.