Par īpašuma sākumdeklarēšanu Latvijā
Mana referāta mērķis ir rezumēt ES “Phare” Korupcijas novēršanas projekta viedokli par sākumdeklarāciju sistēmas ieviešanu Latvijā. Pirmkārt, sniegšu īsu ieskatu par pašlaik pastāvošajiem informācijas avotiem par Latvijas rezidentiem piederošo mantu. Otrkārt, es komentēšu, cik lietderīga sākumdeklarāciju sistēma ir kā līdzeklis, kas virzīts tikai uz korupcijas apkarošanu. Visbeidzot, mēs nedaudz pakavēsimies pie jaunākajiem plāniem attiecībā uz sākumdeklarāciju ieviešanu Latvijā, kā arī sniegsim ieteikumus par to, kā nodrošināt visaptverošāko pieeju korupcijas apkarošanā.Es zinu, ka gan par sākumdeklarāciju likumdošanas pamatu, gan par teorētisko koncepciju ir izteikti arī vairāki citi viedokļi — tādi izskan arī šīs konferences ietvaros. Tādēļ savā runā gribu rezumēt sākumdeklarāciju sistēmas ieviešanas un administrēšanas praktiskos aspektus un sevišķi — galvenos riska veidus, kas saistīti ar tās praktisko lietošanu.
I. Pašreizējā situācija attiecībā uz informāciju par Latvijas rezidentiem piederošo mantu
Policijas spēki un prokurori, kas iesaistīti korupcijas lietu izmeklēšanā Latvijā, parasti sastopas ar vienu galveno problēmu: katru reizi, kad tie atklāj lielas naudas summas vai cita veida mantu, kas pieder par korupciju aizdomās turētai personai, šīs personas var viegli izvairīties no notiesāšanas, “izdomājot” kādu ticamu šīs mantas avotu. Trūkstot attiecīgajai informācijai, Latvijas valsts iestādes parasti šādus izdomātus ieganstus nevar atspēkot. Šajā kontekstā sākumdeklarāciju galvenais nolūks būtu sniegt korupcijas izmeklētājiem ticamu informācijas avotu, kas ļautu viņiem atspēkot šādus izgudrotus skaidrojumus un tādējādi liegt šo galveno izvairīšanās iespēju pašreizējā korupcijas apkarošanas sistēmā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.