Par kriminālsodu ideoloģiju un praksi
Krišjānis Rudzītis, Latvijas Kriminoloģisko pētījumu centra kriminologs, — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"
Ar kriminālsodu ideoloģiju šajā rakstā jāsaprot Latvijas krimināltiesību un kriminoloģijas speciālistu prevalējošās idejas par to, kādām vispār ir jābūt kriminālsoda īpašībām un kāds būtu atbilstošākais ceļš šīs kriminālsoda kvalitātes sasniegšanai. Ideoloģijas īstenošanai šajā nozīmē kalpo kriminālsodu politika, kas ir krimināltiesību politikas būtiskākais elements. Diemžēl jāpiekrīt ģenerālprokuroram Jānim Skrastiņam, ka krimināltiesību politika Latvijā nav līdz galam izstrādāta.2
Šis raksts veltīts jautājumam, vai krimināllietās notiesātajiem piespriestie pamatsodi atbilst Latvijas kriminālsodu ideoloģijai un, ja neatbilst, tad kādi ir iespējamie līdzekļi kriminālsodu prakses uzlabošanai. Šeit lietotā terminoloģija atsevišķos gadījumos var nebūt korekta no krimināltiesību viedokļa. Piemēram, nosacīta notiesāšana ar brīvības atņemšanu (tāpat kā nosacīta notiesāšana ar piespiedu darbu, arestu vai naudas sodu) neapšaubāmi nav atsevišķs soda veids. Tomēr kriminoloģijā un tiesu statistikā nosacītas brīvības atņemšanas nodalīšana no reālas brīvības atņemšanas kā soda veida ir pragmatiski pamatota un neizraisa nekādas kļūdas.
Šajā rakstā, lietojot terminu "reāla brīvības atņemšana", tajā netiek ietverts arests, jo arests un tā ietekme uz notiesāto ievērojami atšķirsies no ievietošanas cietumā vai audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem.
Soda būtība un īpašības
Sods bieži tiek uztverts kā kas pašsaprotams, kā patstāvīgs elements mūsu sabiedrībā. Nereti tas tiek izprasts vienīgi kā negatīva reakcija pret likumpārkāpēju, kā sekas pārkāpumam. Aizvēsturiskās izcelsmes atriebības princips joprojām ir galvenais, ar ko plašā sabiedrībā asociējas sods. Piemēram, pārkāpējs izdarīja ko sliktu, un tagad viņam tiks izdarīts kas slikts. Un, protams, jo bargāks ir sods, jo labāk — atriebības efekts taču ir atkarīgs no soda barguma! Sabiedrībā nav pietiekamas izpratnes par to, kas ir sods.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.