Par droit de suite autortiesībās
Mag.iur. Māris Grudulis — “Latvijas Vēstnesim”
Foto: Māris Kaparkalējs,“LV” |
Jau aptuveni desmit gadus Latvijas likumdevējs vairāk vai mazāk veiksmīgi mēģina sakārtot Latvijas tiesību sistēmu atbilstoši starptautiskajām un, it īpaši, Eiropas Kopienas prasībām. Viens no smagākajiem jautājumiem šajā saskaņošanā ir saistīts ar mūsu likumdevēja izpratni par autortiesībām un šīs izpratnes atbilstību minētajām prasībām.
Šī raksta mērķis ir sniegt nelielu ieskatu jautājumā par vienu no autortiesību institūtiem, kura harmonizācija Eiropas Kopienas ietvaros ir nesen pastiprināta ar jaunu direktīvu, kuras prasībām kādreiz būs jāpieskaņo arī Latvijas autortiesību likumdošana.
Rakstā tiek apskatīta viena no autora mantiskajām tiesībām (autortiesību terminoloģijā — droit de suite), kas pašlaik reglamentēta Latvijas Autortiesību likuma 17.pantā un nosaka autora tiesību saņemt atlīdzību gadījumos, kad notiek viņa radītā darba tālākpārdošana jeb pārdošana, kuru realizē nevis autors pats, bet jau cits mākslas darba īpašnieks.
Raksta uzdevums ir sniegt nelielu paskaidrojumu par to, kas ir šī tiesība, tās būtību, avotiem, objektiem un realizācijas mehānismu. Tā kā Latvijas Autortiesību likums nākotnē būs jāsaskaņo ar Eiropas Kopienas prasībām, raksts tiek balstīts uz attiecīgās EK direktīvas prasību vispārīgu pārskatu.
Jēdziens
Kopš 1948.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.