Prof. Dr. habil. iur. Kalvis Torgāns, zvērināts advokāts, — “Latvijas Vēstnesim”
Foto: no personiskā arhīva |
Civilprocesa likuma (CPL) grozījumos, kas stājušies spēkā 2003.gada 1.janvārī, 82.pants papildināts ar piekto daļu šādā redakcijā:
“(5) Kasācijas instances tiesā fiziskās un juridiskās personas lietas ved ar advokāta starpniecību.” Attiecīgi grozīti arī citi panti, nosakot, piemēram, ka kasācijas sūdzību paraksta advokāts (CPL 453.p.).
Šie grozījumi izsaukuši niknus protestus par tiesas pieejamības principa ierobežošanu, kā arī to juristu diskriminēšanu, kas nav advokātu kolēģijas biedri. Tāpēc ir vērts sīkāk apskatīt grozījumu būtību, mērķus un atbilstību demokrātijas principiem.
Kasācijas instances funkcijas un pušu loma to īstenošanā
Saskaņā ar 450.pantu kasācijas kārtībā var pārsūdzēt apelācijas instances tiesas spriedumu, ja tiesa pārkāpusi materiālo tiesību vai procesuālo tiesību normas vai, izskatot lietu, pārkāpusi savas kompetences ietvarus. Kasācijas instances tiesas kompetencē neietilpst lietas faktisko apstākļu noskaidrošana, papildu pierādījumu pieņemšana un vērtēšana (sīkāk sk. 450. – 453.p. komentārus). Civiltiesiskais strīds ir skatīts jau divās tiesu instancēs, un šādas izskatīšanas gaitā dalībniekiem bija plašas iespējas uzrādīt visus pierādījumus un sniegt juridisko pamatojumu savai pozīcijai. Kasācijas instances pastāvēšana nenozīmē iespēju par katru cenu prasīt, lai lietu izskata vēlreiz.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.