Par licencēšanas atteikumu. Eiropas un nacionālo tiesību krustcelēs
Dipl.iur. Anna Parfjonova, Eiropas Parlamenta Pētniecības ģenerāldirekcijas* stažiere, Robēra Šūmana stipendiāte, – “Latvijas Vēstnesim”
Foto: no personiskā arhīva |
* Directorate General for Research
Ievads
Kā zināms, Eiropas Kopienas (EK) konkurences noteikumi ir vērsti uz efektīvas konkurences struktūras aizsardzību kopējā tirgū. Taču intelektuālā īpašuma tiesības piešķir pagaidu ekskluzīvas tiesības, un tādējādi tiecas ietekmēt kopējo tirgu. Tajā pašā laikā tās tiek vērtētas kā nepieciešams un pelnīts atalgojums par radošiem centieniem un, kas nebūt nav mazsvarīgi, par attīstības stimulu. Tādēļ ir būtiski noteikt šo divu potenciāli pretrunīgo likumu sistēmu mijiedarbību.
Šī publikācija ir mēģinājums analizēt Eiropas Kopienas konkurences noteikumu pašreizējo nostāju attiecībā uz intelektuālo īpašumtiesību turētājiem dominējošā stāvoklī, kuri atsakās piešķirt trešajām personām licenci uz aktīviem, ko aizsargā ekskluzīvas intelektuālā īpašuma tiesības. Demonstrēts, ar kādiem nosacījumiem atbilstoši kompetences noteikumiem šiem tiesību turētājiem jādalās savos aktīvos. Apcerējumā mēģināts novērtēt būtiskā aprīkojuma doktrīnas (“essential facilities doctrine”) kā Eiropas Kopienas dibināšanas līguma (turpmāk tekstā – EK līgums) 82.panta piemērošanas instrumenta lomu šādās situācijās Eiropas tiesu praksē. Visbeidzot, tajā sniegts arī doktrīnas pārskats, parādot dabiskās spriedzes starp konkurences režīma un intelektuālā īpašuma tiesību sistēmas mērķiem risināšanas priekšrocībām un trūkumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.