Komerclikuma 45.–63.pants
Erlens Kalniņš, zvērināts advokāts, - “Latvijas Vēstnesim”
Foto: no personiskā arhīva |
1. Komercaģenta jēdziens
Atbilstoši Komerclikuma (turpmāk – KCL) 45.p. “komercaģents ir komersants, kas pilnvarots citas personas (principāla) vārdā un labā pastāvīgi slēgt darījumus ar trešajām personām vai arī sagatavot to noslēgšanu”.
(1) Kā izriet no šīs definīcijas, pirmkārt, komercaģents var būt vienīgi komersants (sk. KCL 1.p.1.d., 4.d.), turklāt ne tikai individuāls komersants (fiziska persona), bet arī komercsabiedrība (kapitālsabiedrība, personālsabiedrība, kooperatīvā sabiedrība).1 Turpretī principālam saskaņā ar KCL 45.p. nav obligāti jābūt komersantam (sk. arī KCL 62.p.1.d.); tas var būt jebkura fiziskā vai juridiskā persona, kas nodarbojas ar saimniecisko darbību2 (sk. KCL 1.p.3.d.).
Otrkārt, komercaģenta darbība var izpausties: 1) vai nu kā darījumu noslēgšanas sagatavošana (jeb starpniecība darījumu slēgšanā) par labu principālam, 2) vai arī kā darījumu slēgšana principāla labā un vārdā.
Ar starpniecību darījumu noslēgšanā saprotama (tieša vai netieša) iedarbošanās uz trešo personu nolūkā panākt, lai šī persona izšķirtos noslēgt darījumu ar principālu. Vienkārša preču (pakalpojumu) reklamēšana, biznesa kontaktu uzturēšana vai norādīšana uz darījumu slēgšanas izdevīgumu vispār, nesaistot to ar konkrētu darījumu noslēgšanu, nav uzskatāma par starpniecību darījumu noslēgšanā.3
Savukārt ar darījumu slēgšanu saprotama uz līguma noslēgšanu vērstu gribas izteikumu izdarīšana un šādu gribas izteikumu pieņemšana (resp., akceptēšana) principāla vārdā.4 Šajā ziņā komercaģentam jābūt pilnvarotam slēgt darījumus principāla vārdā (pilnvaras izdošana var izrietēt arī no paša komercaģenta līguma).
Komercaģents ar šādu principāla izdotu komercpilvaru uzskatāms par komercpilnvarnieku KCL 41.p.1.d. un 40.p. izpratnē. Viņa pilnvarojuma apjoms nosakāms atbilstoši KCL 40.p. un 41.p.2., 3.d. (saskaņā ar KCL 62.p.1.d. noteikumiem KCL 41. un 40.p. piemērojams arī tādam komercaģentam, kuru slēgt darījumus pilnvarojis principāls, kas nav komersants), bet komercaģenta rīcība bez pārstāvības varas vai, pārkāpjot viņam dotā pilnvarojuma robežas, apspriežama atbilstoši KCL 63.p. noteikumiem.5 Jāatzīmē, ka likumā nav ierobežots to darījumu loks, ar kuru slēgšanu vai noslēgšanas sagatavošanu var nodarboties komercaģents. Tie var būt jebkāda veida darījumi, kas saistīti ar principāla veikto saimniecisko darbību, piem., preču pirkuma līgumi, kā arī apdrošināšanas, pārvadājuma, nekustama īpašuma pirkuma, licences, nomas (līzinga) u.c. līgumi.
Treškārt, komercaģentam ir uzticēts principāla vārdā un labā pastāvīgi nodarboties ar darījumu slēgšanu vai to noslēgšanas sagatavošanu. Tas nozīmē, ka viņam ir pienākums darboties principāla interesēs (sk. KCL 47.p.1.d.), turklāt šai darbībai jābūt pastāvīgai, t.i., vērstai uz nenoteikta skaita darījumu slēgšanu (bet nevis, piem., uz atsevišķu konkrētu darījumu noslēgšanu), jo komercaģenta un principāla starpā pastāvošajām līgumiskajām attiecībām ir ilgstošs raksturs.6
(2) KCL noteikumi par komercaģentu izstrādāti, ieviešot nacionālajā likumdošanā Eiropas Savienības Padomes 1986.gada 18.decembra direktīvu “Par dalībvalstu likumu koordināciju attiecībā uz patstāvīgajiem komercaģentiem” 86/653/EEC (turpmāk – direktīva 86/653/EEC), turklāt vairākas normas tieši vai netieši ir pārņemtas no Vācijas Tirdzniecības kodeksa (saīsināti – HGB) § 84 – 92c. Saskaņā ar direktīvas 86/653/EEC 1.p.2.d. komercaģents ir patstāvīgs starpnieks (self-employed intermediary, selbständiger Gewerbetreibender), kuram uzticēts pastāvīgi sagatavot preču pirkšanas vai pārdošanas darījumu noslēgšanu par labu citai personai (principālam), vai arī sagatavot un noslēgt šādus darījumus principāla labā un vārdā. Bez tam HGB 84.§ 1., 2.d. attiecībā uz komercaģenta jēdzienu precizēts, ka patstāvīgs [komercaģents] ir tas, kurš (atšķirībā no principāla darbinieka) pats var brīvi noteikt savu darbību un darba laiku. Turklāt saskaņā ar HGB 84 § 4.d. noteikumi par komercaģentu piemērojami arī tad, ja komercaģents nav komersants.
Atbilstoši KCL 45.p. par komercaģentu var būt vienīgi komersants. Tai pašā laikā jāņem vērā, ka KCL 46.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.