Kriminālatbildība par terorisma finansēšanu
Aldis Lieljuksis, Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieka vietnieks, – “Latvijas Vēstnesim”
Foto: no personiskā arhīva |
Šā raksta mērķis ir pievērsties atbildības par terorisma finansēšanu krimināltiesiskajam regulējumam, kā arī piedāvāt risinājumu trūkumu novēršanai. Publikācijā tiks analizēta Latvijas likumdošanas atbilstība starptautiskajām prasībām terorisma finansēšanas apkarošanā.
Kriminālatbildības noteikšana par terorisma finansēšanu ir svarīgs faktors terorisma apkarošanas normatīvajā regulējumā. Pēc 2001.gada septembra pasaulē pastiprinās cīņa pret terorismu kopumā un terorisma finansēšanu tajā skaitā. Turklāt veiktie pētījumi atklāja ne vien sarežģītas terorisma finansēšanas shēmas, kas liecināja par dalībnieku konspirāciju, plašu starptautiski sazarotu sistēmu, bet arī parādīja būtiskus trūkumus terorisma finansēšanas ierobežošanas normatīvajā regulējumā. Atsevišķās valstīs tika izstrādātas speciālas normas, kas tieši paredz atbildību par terorisma kā konkrēta akta konkrētu finansēšanu. Vai ar šādas normas ieviešanu tiek atrisināta terorisma finansēšanas apkarošanas problēma? Manuprāt, nē, jo norma paredz atbildību tikai par konkrēta terora akta atbalstīšanu.
Sakarā ar patiesi aktuālo terorisma problēmu pasaulē tai nupat pastiprināti pievērsusies Eiropas Padome, dibinot speciālu komisiju terorisma kriminalizācijas vispusīgai izzināšanai un attiecīgu rekomendāciju sagatavošanai. Tāpēc, negaidot norādījumus no malas, pašiem nepieciešams izpētīt Latvijas likumdošanu, novērtēt Krimināllikuma normu atbilstību reālajai situācijai, jaunajām starptautiskajām prasībām, kā arī izpētīt vismaz teorētisku iespēju saukt terorisma (ne terora akta) finansētāju pie kriminālatbildības.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.