Par ārvalstu tiesu nolēmumu atzīšanas un izpildes civilprocesuālajiem aspektiem
Dipl. iur. Baiba Markovska - "Latvijas Vēstnesim"
Latvijas Civilprocesa likuma (turpmāk - CPL) 77.nodaļa „Ārvalstu tiesu nolēmumu atzīšana un izpildīšana" satur tikai četrus pantus (636.-639.pants), kas veltīti ārvalstu tiesu nolēmumu atzīšanai un izpildei. Savukārt procesuālajām darbībām atvēlēti trīs panti (637.- 639.pants). Ņemot vērā Latvijas centienus iestāties Eiropas Savienībā un līdz ar to arī nodrošināt četras Eiropas Savienībā pastāvošās brīvības - brīvu personu, preču, pakalpojumu un darba spēka kustību -, būtu pēdējais laiks nopietni sākt domāt, kā ārvalsts personas Latvijā (un otrādi) varēs nodrošināt savu aizskarto un pārkāpto civiltiesību aizsardzību. Tieši tādēļ šī raksta mērķis ir sniegt Latvijas juristiem priekšstatu, kā šobrīd Latvijā darbojas ārvalstu tiesu nolēmumu atzīšanas process un kāds tas ir citās Eiropas valstīs.
1. Pieteikuma par ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanu un izpildi iesniegšana
Saskaņā ar Latvijas CPL 637. un 638.pantu ārvalsts tiesas nolēmumu atzīšanas un izpildes procesa ierosinošais dokuments ir "pieteikums", kas jāiesniedz izskatīšanai rajona (pilsētas) tiesā, kuras teritorijā nolēmums ir izpildāms.
No Latvijas CPL 636.panta 1.daļas izriet, ka Latvijā šobrīd var atzīt un izpildīt tikai to valstu nolēmumus, ar kurām noslēgti tiesiskās palīdzības līgumi, un tie ir:
1) divpusējie līgumi par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām civilajās, ģimenes, (darba) un krimināllietās starp Latviju un:
- Lietuvas Republiku un Igaunijas Republiku - trīspusējs līgums (spēkā no 03.04.1994.);
- Krievijas Federāciju (spēkā no 28.03.1995.);
- Baltkrievijas Republiku
(spēkā no 18.06.1995.);
- Polijas Republiku (spēkā no 07.09.1995.);
- Moldovas Republiku
(spēkā no 18.07.1996.);
- Ukrainas Republiku (spēkā no 11.08.1996.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.