Par kolektīvo personu kā kriminālās atbildības subjektu
Viesturs Burkāns, Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks, — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"
Tradicionāli Latvijas kriminālajā likumdošanā un teorijā vienmēr atbildības subjekts ir bijusi fiziskā persona. Jautājums par jaunu atbildības subjektu — juridisko personu ir aplūkots (1999.gada 17. novembra "LV" rakstā "Par dažiem ierosinājumiem revidēt jauno Krimināllikumu", Dr.habil.iur.prof. U.Krastiņš) presē un izteikta neviennozīmīga attieksme pret šo jautājumu. Diskusijas izraisa vesela rinda jautājumu — 1) vai kolektīvās personas atbildība ir risināma ar krimināltiesiskiem līdzekļiem, 2) vai ir iespējams un kā noteikt kolektīvās personas nozieguma sastāvu, it īpaši vainu, 3) kādas sankcijas iespējams piemērot šim subjektam, 4) cik cieši būtu saistāma abu subjektu atbildība, 5) kā būtu risināmi procesuālie jautājumi šādās lietās ( tiesājamā subjekta pārstāvēšana tiesā utt.).
Neizvirzot mērķi uzreiz dot pilnīgi gatavas atbildes un parādīt vienīgos pareizos risināšanas ceļus, tomēr ir vērts jautājumu pakāpeniski izanalizēt sīkāk, lai rosinātu pamatotas pārdomas par šī jautājuma risināšanas nepieciešamību.
Vai pastāv nodarījumi, kuri izraisītu
kolektīvās personas sodīšanas nepieciešamību?
Tiek lēsts, ka noziedznieku kontos pasaulē ir ap 1000 miljardu dolāru. Tas, piemēram, trīs reizes pārsniedz Francijas budžetu. Katru gadu šī summa pieaug par 100 miljardiem dolāru. Finansu līdzekļi gan legalizācijas procesā, gan arī pēc tam atrodas arī juridisko personu rīcībā un tiek izmantoti to darījumos. Piemēru no pasaules prakses pietiek. Tā 1972.gadā kāds Pakistānas pilsonis nodibināja banku BCCI, kura līdz 80. gadu beigām bija kļuvusi par septīto lielāko finansu institūciju pasaulē. Šīs bankas darbība bija saistīta ar narkotiku tirdzniecībā iegūtās naudas legalizāciju. Šī nauda tika ieplūdināta pasaules ekonomiskajā apritē ar jau minētās bankas filiāļu palīdzību, kurās finansu mahinatori veikuši neskaitāmus nelikumīgus darījumus narkotiku karaļu labā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.