4. Jūlijs 2000 /NR. 26 (179)
Intervija
Par vārdu, kāds tas ir, ...

Par vārdu, kāds tas ir, ...

Jautrīte Briede, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes lektore, — "Latvijas Vēstnesim"

BRIEDE.JPG
(22444 BYTES) — Pie kādām tiesībām varētu pieskaitīt personas tiesības uz vārdu?

— Tiesības uz vārdu ir identificējamas ar tiesībām uz identitāti, tiesībām uz privāto dzīvi. Eiropas Cilvēktiesību tiesa vairākos savos spriedumos ir norādījusi, ka tiesības uz vārdu ir saistītas ar personas privāto dzīvi. Tādu pašu viedokli ir paudusi arī Eiropas tiesa, kas ir izskatījusi līdzīga satura lietas, kur konstatēts, ka tiesības uz vārdu ir saistītas ar cilvēka identitāti un ir privātās dzīves sastāvdaļa.

— Konstantīns Čakste savā laikā ir rakstījis, ka tiesības uz vārdu pieder pie civiltiesību sfēras ("Jurista vārds" K. Čakstes rakstu publicē pilnībā, sk.3.lpp.— red.)?

— Šāds viedoklis ir skaidrojams ar to, ka cilvēktiesības ir attīstījušās pēc Otrā pasaules kara. Tiesības uz vārdu varētu tikt pieskaitītas pie civiltiesībām, jo tās ir cilvēka neatņemamās tiesības, tāpēc tajā laikā tā varēja rakstīt.

— Jūsuprāt, tiesības uz vārdu aizsargā vārda izrunu vai tā transkripciju? Kurai no tām būtu jādod prioritāte?

— Te ir jāvadās no lietojuma. Prioritāte, protams, ir izrunai, jo svarīgi, lai cilvēks zinātu, kad viņu sauc. Tomēr arī rakstībai ir sava nozīme. Piemēram, Francijā manu uzvārdu raksta Briede, taču izrunā "Brīd". Tas mani neaizvaino tik ļoti, kā tas būtu, ja mans uzvārds tiktu saķēmots (uzrakstīts tā, ka es to nevarētu atpazīt).

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties