Mākleris
Komerclikuma 64.–73.pants
Erlens Kalniņš, zvērināts advokāts, – “Jurista Vārdam” Foto: no personiskā arhīva |
1. Māklera jēdziens. Atbilstoši Komerclikuma (turpmāk – KCL) 64.p.1.d. “mākleris ir komersants, kurš nodarbojas ar starpniecību darījumu noslēgšanā citu personu labā, nebūdams pastāvīgi saistīts ar šīm personām līgumiskās attiecībās”.
Kā izriet no minētās definīcijas, pirmkārt, mākleris (Makler – vācu val.,
broker – angļu val., courtier – franču val.) var būt vienīgi
komersants (sk. KCL 1.p.1.d., 4.d.), turklāt ne tikai individuāls komersants (fiziska persona), bet arī komercsabiedrība (kapitālsabiedrība, personālsabiedrība, kooperatīvā sabiedrība).1 Turpretī “citām personām” jeb ar māklera starpniecību noslēdzamā darījuma pusēm nav obligāti jābūt komersantiem vai personām, kas veic saimniecisko darbību.2 Tā kā mākleris ir komersants, viņa veiktā darbība – starpniecība darījumu noslēgšanā citu personu labā – ir komercdarbība, t.i., atklāta saimnieciskā darbība, kuru savā vārdā peļņas gūšanas nolūkā veic mākleris (sk. KCL 1.p.2.d.). Ar šīm divām pazīmēm t.s. komercmākleris (KCL 64.p.1.d. izpratnē) atšķiras no t.s. civiltiesiskā māklera, kurš, nebūdams komersants, nodarbojas ar starpniecību darījumu slēgšanā savas saimnieciskās darbības ietvaros (sk. KCL 1.p.3.d.) vai kura veiktajai starpniecībai darījuma noslēgšanā ir vienīgi gadījuma raksturs.3
Otrkārt, māklera darbība izpaužas kā starpniecība darījumu noslēgšanā, resp., mākleris ir “īsts” starpnieks. Ar starpniecību KCL 64.p.1.d. izpratnē saprotama vienīgi darījumu noslēgšanas sagatavošana, bet ne darījumu slēgšana vienas vai otras darījuma puses vārdā (tas, protams, neizslēdz iespēju īpaši pilnvarot mākleri noslēgt darījumu vienas puses vārdā). Starp-niecība parasti izpaužas kā potenciālo darījuma pušu “tuvināšana”,4 resp., kā iedarbošanās uz šīm pusēm, lai veicinātu konkrētā darījuma noslēgšanu viņu starpā. Arī tad, ja mākleris, piem., “saved kopā” divas puses, kuras jau iepriekš ir izšķīrušās par darījuma noslēgšanu, un tā rezultātā starp viņiem tiek noslēgts konkrētais darījums, ir runa par māklera veiktu starpniecību. Turpretī, piem., vienkārša norādīšana uz darījuma slēgšanas iespēju (izdevību) nav uzskatāma par starpniecību darījumu noslēgšanā.5
Treškārt, mākleris nodarbojas ar starpniecību darījumu noslēgšanā citu personu labā. Tas nozīmē, ka mākleris pēc vispārīgā principa darbojas par labu abām darījuma pusēm (t.s. divkāršā darbība). Uzdevumu veikt starpniecību konkrēta darījuma noslēgšanā māklerim var dot arī abas puses (t.s. divkāršais uzdevums). Taču pat tajā gadījumā, ja uzdevumu veikt starpniecību devusi tikai viena puse, starp mākleri un otru pusi pastāv likumiskas saistību tiesiskās attiecības6 (sk.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.