Kādai būt pirmstiesas uzraudzības programmai Latvijā
Andrejs Bērziņš, bij. Otavas pilsētas virsprokurors, Anhelita Kamenska, sabiedriskās politikas centra “Providus” Krimināltiesību programmas direktore, – “Jurista Vārdam”
Anhelita Kamenska |
Kā radīt likumdošanas bāzi pirmstiesas uzraudzības programmām
2004.gada 3.martā pieņemtajā Valdības deklarācijas tieslietu sadaļā iekļauts solījums “Samazināsim pirmstiesas apcietinājumā esošo cilvēku skaitu, izmantojot drošības līdzekļus, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu, piemēram, nodrošinot iespēju piemērot efektīvu pirmstiesas uzraudzību personām, kas nav sabiedrībai bīstamas”.
Tieslietu ministrijas rīcības plāns 2004.gadam paredz, ka Valsts probācijas dienests sadarbībā ar sabiedriskās politikas centru “Providus” izveido pirmstiesas uzraudzības dienestus Rēzeknē, Daugavpilī, Rīgā un veic radītās prakses apkopojumu, informējot par to sabiedrību.
Neraugoties uz deklarēto valdības politiku, šādas pirmstiesas uzraudzības programmas kā alternatīvai pirmstiesas apcietinājumam nav paredzētas ne Kriminālprocesa likuma projektā, ne arī likumā “Par Valsts probācijas dienestu” un līdz ar to tām nav normatīvas bāzes. Ņemot vērā, ka notiek Kriminālprocesa likumprojekta sagatavošana 3.lasījumam un darbu uzsācis jaunais Valsts probācijas dienests, šis ir piemērots brīdis šādai likumdošanas iniciatīvai.
Lai ieviestu pašas deklarēto stratēģiju lielā apcietināto personu īpatsvara samazināšanai, valdībai būtu jāapsver iespēja veikt šādus papildinājumus Kriminālprocesa likumprojektā un Valsts probācijas dienesta likumā.
Paredzēt jaunu kriminālprocesuālo drošības līdzekli.1. Papildināt Kriminālprocesa likumprojekta 243.pantu ar 10.punktu “Probācijas dienesta uzraudzība”.
2. Starp Kriminālprocesa likumprojekta 262.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.