18. Janvāris 2005 /NR. 2 (357)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kā atrast saprātīgu līdzsvaru
Prof. Dr.iur.
Valentija Liholaja
 

Kā atrast saprātīgu līdzsvaru

Kad vārda brīvība saskaras ar godu, cieņu un naida kurināšanu

Dr.iur. Valentija Liholaja, LU Krimināltiesisko zinātņu katedras profesore


Foto: no personiskā arhīva

Pagājušā gada nogalē, 21.oktobrī, Sabiedriskās politikas centrs “Providus” rīkoja A.Kuča pētījuma “Vārda brīvības robežas: goda un cieņas aizskaršana, naida kurināšana”1 prezentāciju, kuras ietvaros noritēja diskusija par vairākiem ar pētījumu saistītiem jautājumiem. Īpaša vērība tika veltīta tam, kā sabalansēt tiesības uz vārda brīvību ar rasu vai nacionālā naida vai neiecietību kurinošu runu aizliegumu, kā arī tam, vai mūsu valsts Krimināllikuma normas, kas paredz atbildību par nacionālā un rasu naida kurināšanu, un to piemērošanas prakse atbilst starptautiskajiem standartiem. Nedaudz tika skarts arī jautājums par vārda brīvību un goda un cieņas aizsardzību, kas tāpat bija pētījuma priekšmets. Kā šīs diskusijas dalībniece piedāvāju lasītājam savas pārdomas par atsevišķiem pētījuma autora secinājumiem, kas tomēr nebūtu vērtējamas kā recenzija par pašu pētījumu2, kā arī diskusijā pausto šo jautājumu sakarā.

Vai personas tiesības var šķirot primārās un sekundārās

Diez vai kāds nopietni apstrīdēs, ka jautājums par to, kā sabalansēt personai garantētās tiesības, lai, realizējot vienas, netiktu aizskartas citas, ir ļoti nozīmīgs un aktuāls. Par to liecina arī ne tik sen “Jurista Vārdā” notikusī diskusija par to, kur robežojas vārda brīvība un goda un cieņas aizskaršana3. Pēc būtības tā bija cilvēktiesību un krimināltiesību pārstāvju viedokļu apmaiņa, diskusija, kurā, kā to, sniedzot pārskatu par Sabiedriskās politikas centra “Providus” organizēto semināru “Goda un cieņas aizsardzība Krimināllikumā”, atzina D.Gailīte, kopīgs skatpunkts netika atrasts4. Un tas ir pilnīgi likumsakarīgi, jo tika runāts “dažādās valodās”, kaut arī diskusijas priekšmets bija viens un tas pats.
Piederu tai juristu daļai, kuriem nav pieņemama vienu personas tiesību atzīšana par pārākām salīdzinājumā ar citām, to šķirošana primārās un sekundārās tiesībās, kā tas nereti izskanējis cilvēktiesību pārstāvju publikācijās.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties