Brīvības atņemšanas soda izpilde grūtniecēm un sievietēm ar bērniem ir sarežģīts jautājums, jo notiesātās sievietes bērnam, kurš nav vainīgs mātes izdarītajā noziedzīgajā nodarījumā un viņas notiesāšanā ar brīvības atņemšanas sodu, ir jāuzturas ieslodzījuma vietā (Latvijā – līdz pat četru gadu vecumam) vai arī viņš tiek šķirts no mātes, kas bieži ir primārā vai vienīgā bērna aprūpētāja.1 Izpildot brīvības atņemšanas sodu grūtniecēm un sievietēm ar bērniem, jāsabalansē sabiedrības, bērna vecāku un bērna intereses, ņemot vērā bērna vislabāko interešu ievērošanas principu.
Raksta mērķis ir analizēt brīvības atņemšanas soda izpildes īpatnības grūtniecēm un sievietēm ar bērniem, iezīmēt apstākļus, kuri jānodrošina ar brīvības atņemšanas sodu notiesātajām grūtniecēm un sievietēm ar bērniem ieslodzījuma vietās, analizēt Latvijā pastāvošo normatīvo regulējumu un praksi, kā arī ārvalstu pozitīvo pieredzi, kas būtu jāuzskata par paraugu, pilnveidojot Latvijas normatīvo regulējumu.
1. Sievietes kā īpaša ar brīvības atņemšanas sodu notiesāto grupa
1.1. Sieviešu īpatnības brīvības atņemšanas soda izpildē salīdzinājumā ar vīriešiem
Sievietes, kas izcieš brīvības atņemšanas sodu ieslodzījuma vietās, tiek uzskatītas par īpašu notiesāto grupu, viņu vajadzībām valstij ir jāpievērš sevišķa uzmanība.2 Tas ir saistīts ar vairākām sieviešu īpatnībām brīvības atņemšanas soda izpildē salīdzinājumā ar vīriešiem. Piemēram, ar brīvības atņemšanas sodu notiesāto sieviešu ir daudz mazāk nekā vīriešu. 2024. gada 1. janvārī Latvijā sievietes veidojušas 7,6 % no visām ar brīvības atņemšanas sodu notiesātajām personām.3 Doktrīnā tiek uzsvērts jēdziens "sieviešu neredzamība ieslodzījuma vietās", kas saistīts ar sieviešu ignorēšanu krimināltiesiskajā sistēmā un noved pie sieviešu pakļaušanas režīmiem un noteikumiem, kuri ir pielāgoti vīriešiem.4 Sievietēm paredzēto ieslodzījuma vietu ir daudz mazāk nekā vīriešiem paredzēto ieslodzījuma vietu, kas rezultējas tajā, ka daudzas sievietes atrodas tālu no mājām un ģimenes, tostarp bērniem. Turklāt nereti vienā ieslodzījuma vietā vienlaikus uzturas apcietinātas un notiesātas sievietes, kā arī notiesātas sievietes, kurām krasi atšķiras izdarītā noziedzīgā nodarījuma raksturs un piemērotā brīvības atņemšanas soda termiņš.5
Tāpat, pamatojoties uz statistikas datiem, ar brīvības atņemšanas sodu notiesātās sievietes biežāk nekā vīrieši ir īpaši neaizsargātas viņu sociālā stāvokļa, narkotiku vai alkohola atkarības vai garīga rakstura traucējumu dēļ. Daudzas no tām ir cietušas no fiziskas, seksuālas vai psiholoģiskas vardarbības, tostarp vardarbības ģimenē.6 Turklāt notiesātajām sievietēm biežāk nekā vīriešiem ir veselības problēmas. 24 no 190 (kas veido 12,6 %) ar brīvības atņemšanas sodu notiesātajām sievietēm, kas 2024. gada 1. janvārī atradās ieslodzījuma vietā, bijusi noteikta invaliditāte, savukārt no 2307 notiesātajiem vīriešiem invaliditāte bijusi 150 vīriešiem (kas veido 6,5 %).7 Turklāt, pamatojoties uz veiktajiem pētījumiem, pasaulē vīrieši pašnāvību izdara biežāk nekā sievietes, savukārt ieslodzījuma vietās sievietes izdara pašnāvību biežāk nekā vīrieši.8
Jāņem vērā arī tas, ka tradicionāli sabiedrībā lielākā daļa atbildības par ģimeni gulstas uz sievieti.9 Daudzās valstīs veiktie pētījumi liecina, ka gadījumā, ja bērna tēvs nonāk ieslodzījumā, par bērnu parasti turpina rūpēties māte. Savukārt, ja ieslodzījumā nonāk bērna māte, ģimene visbiežāk izirst.10 Ja sieviete ir grūtniece vai viņai ir mazgadīgs bērns, viņas notiesāšana ar brīvības atņemšanas sodu nozīmē, ka bērnam faktiski arī tiks atņemta brīvība vai bērns tiks šķirts no mātes, kas var negatīvi ietekmēt bērnu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.