16. Augusts 2005 /NR. 30 (385)
Skaidrojumi. Viedokļi
Labas pārvaldības princips

Labas pārvaldības principa ideja pēdējā desmitgadē pasaulē ir plaši atzīta un tā ievērošanu uzskata par nozīmīgu priekšnoteikumu daudzu problēmu risināšanā. Tā, piemēram, ANO Cilvēktiesību komisijas rezolūcijā Nr.2000/64 norādīts, ka laba pārvaldība ir priekšnoteikums cilvēktiesību ievērošanas sekmēšanai. Savukārt Pasaules banka uzskata, ka laba pārvaldība ir līdzeklis nabadzības mazināšanai.

Labas pārvaldības princips

Mg.iur. Anita Kovaļevska, Valsts cilvēktiesību biroja Sociālo un ekonomisko tiesību daļas vadītāja
KOVALEVSKA02.JPG (11157 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

Labas pārvaldības principa1 ideja pēdējā desmitgadē pasaulē ir plaši atzīta un tā ievērošanu uzskata par nozīmīgu priekšnoteikumu daudzu problēmu risināšanā. Tā, piemēram, ANO Cilvēktiesību komisijas rezolūcijā Nr.2000/64 norādīts, ka laba pārvaldība ir priekšnoteikums cilvēktiesību ievērošanas sekmēšanai.2 Savukārt Pasaules banka uzskata, ka laba pārvaldība ir līdzeklis nabadzības mazināšanai.3
Arī Latvijā pēdējā laikā šis princips tiek piesaukts aizvien biežāk. Labas pārvaldības princips ir minēts Rīgas brīvostas pārvaldes nolikumā, uz to atsaucas Ministru kabineta rīkojumā par ierēdņu pārcelšanu citā amatā4, bet Tieslietu ministrijas instrukcijā “Kārtība, kādā valsts aģentūra “Maksātnespējas administrācija” iesaka tiesai maksātnespējas procesa administratora kandidātu”, kā šā dokumenta galvenais mērķis ir norādīts labas pārvaldības principa ievērošanas nodrošināšana maksātnespējas procesa administratora kandidāta izvēlē un ieteikšanai tiesai.
Taču visbiežāk labas pārvaldības princips tiek minēts, apspriežot ombuda institūcijas ieviešanu Latvijā. Diskusijās par nepieciešamību uz Valsts cilvēktiesību biroja bāzes veidot jaunu institūciju – Tiesībsargu – kā galvenais iemesls tiek minēta tieši Valsts cilvēktiesību biroja nepietiekamā kompetence labas pārvaldības principa ievērošanas kontrolē. Saeima 22.jūnijā pirmajā lasījumā pieņēma Tiesībsarga biroja likumu.5 Tiesībsarga biroja likuma 5.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties