Kopējais lietu skaits par tiesību normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk - Satversme) 92.pantam, kurā ir noteiktas tiesības uz taisnīgu tiesu, ir bijis visai ievērojams. Šajā periodā, tas ir, pēdējo trīs gadu laikā, Satversmes tiesā pavisam ir taisīti nedaudz vairāk kā 50 spriedumi, un no tiem 15 lietās ir vērtēts jautājums, vai attiecīgā apstrīdētā tiesību norma nepārkāpj konstitucionālās tiesības uz taisnīgu tiesu.
Raksta pamatā referāts, kas nolasīts Latvijas un Lietuvas konstitucionālo tiesu tiesnešu seminārā 2005. gada 17. jūnijā Bīriņos
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV” |
Rakstā apkopota statistika par Satversmes tiesas izskatītajām lietām par tiesībām uz taisnīgu tiesu un tiek sniegts svarīgāko lietu pārskats.
[1] Pirmais spriedums Satversmes tiesā par tiesībām uz taisnīgu tiesu ir taisīts 2002.gada janvārī, bet pēdējais – šā gada februārī.
Kopējais lietu skaits par tiesību normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 92.pantam, kurā ir noteiktas tiesības uz taisnīgu tiesu, ir bijis visai ievērojams.
Šajā periodā, tas ir, pēdējo trīs gadu laikā, Satversmes tiesā pavisam ir taisīti nedaudz vairāk kā 50 spriedumi, un no tiem 15 lietās ir vērtēts jautājums, vai attiecīgā apstrīdētā tiesību norma nepārkāpj konstitucionālās tiesības uz taisnīgu tiesu. Tas nozīmē, ka šis jautājums tika skatīts gandrīz katrā trešajā lietā. Tas nav pārsteidzoši, jo arī Eiropas Cilvēktiesību tiesā (turpmāk – ECT) procentuāli visvairāk ir lietas par Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas (turpmāk – Konvencija) 6.panta “Tiesības uz lietas taisnīgu izskatīšanu” pārkāpumiem.1
Pieteikumi par lietu ierosināšanu par tiesībām uz taisnīgu tiesu Satversmes tiesā tika saņemti pēc konstitucionālas sūdzības institūta ieviešanas. Gandrīz visas šīs kategorijas lietas – 12 no 15 – tika ierosinātas uz konstitucionālo sūdzību pamata.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.