31. Oktobris 2000 /NR. 33 (186)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par veiksmīgu Komerclikumu Latvijā

Par veiksmīgu Komerclikumu Latvijā

Aigars Strupišs, Komerclikuma projekta autoru grupas vadītājs, — "Latvijas Vēstnesim"

Nobeigums.

Sākums — "LV" 10.10.2000., Nr.353/354, "LV" 24.10.2000., Nr.373/374

Prokūra ir diezgan izplatīts institūts, piemēram, Vācijā. Prokūrists ir komersanta absolūta uzticības persona. Reizēm tiek uzdots jautājums, vai valdes locekļi ir prokūristi. Nē, valdes locekļiem nav nepieciešamības būt prokūristiem. SIA vai akciju sabiedrības valdes pārstāvība ir likumiskā pārstāvība. Savukārt prokūrists ir komersanta līgumiskais pārstāvis. Valdes locekļiem tiesības pārstāvēt sabiedrību ir uz likuma un statūtu pamata (ja statūtos noteikta atsevišķā pārstāvība). Savukārt prokūrista tiesības pārstāvēt komersantu balstās uz komersanta vai tā likumiskā pārstāvja doto līgumisko pilnvarojumu.

Prokūras izsniegšana pēc būtības ir personisks akts (tā tiek izsniegta konkrētai personai, balstoties uz komersanta uzticēšanos šai personai). Tāpēc prokūrists nevar prokūru nodot citai personai, pat ja komersants neiebilst vai ir atļāvis to darīt; šāda tālāknodošana nepadara substitūtu par prokūristu. Ja komersants vēlas, lai cita persona kļūst par prokūristu, komersantam ir jāizdod jauna prokūra, piesakot to komercreģistrā. Iepriekšējo prokūru var atcelt, bet var arī saglabāt atkarībā no komersanta ieskatiem.

Prokūra izbeidzas divos gadījumos: pirmkārt, ja komersants prokūru atsauc; otrkārt, ja prokūrists nomirst. Komersantam ir tiesības vienpusēji atsaukt prokūru jebkurā laikā, piesakot komercreģistrā prokūras izbeigšanos. Bez tam atsaukšanas tiesība nav saistīta ar prokūras izdošanas pamatu. Ja, piemēram, prokūra tikusi izsniegta sakarā ar to, ka prokūrists ir pieņemts darbā pie komersanta kādā noteiktā amatā, tad prokūru var atsaukt arī tad, ja šī persona paliek attiecīgajā amatā. Tāpat, ja prokūrists zaudē komersanta darbinieka statusu, tas automātiski neietekmē prokūras pastāvēšanu; prokūra ir jāatsauc ar īpašu aktu, nepietiek ar to, ka komersants tikai atlaiž no darba darbinieku, kam izsniegta prokūra. Prokūra nav piesaistīta amatam vai citām attiecībām un ir atkarīga tikai no komersanta gribas.

Prokūra atšķiras no civiltiesiskās pilnvaras un arī no parastās komercpilnvaras ar to, ka prokūra neizbeidzas ar komersanta (individuālā komersanta) nāvi.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties