20. Decembris 2005 /NR. 48 (403)
Skaidrojumi. Viedokļi
Ārvalstu vēstniecību imunitāte darba strīdu jautājumos: pēcvārds
2
DPhil (Oxon)
Mārtiņš Paparinskis
 

Ārvalstu vēstniecību imunitāte darba strīdu jautājumos: pēcvārds

M Jur (Dist.) (Oxon) Mārtiņš Paparinskis, M Phil (Oxon) students, jurists zv.adv. birojā “Sorainen un Vilgerts”1

PAPARINSKISJAUNSMB.JPG (9110 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

Tikai pēc raksta “Ārvalstu vēstniecību imunitāte darba strīdu jautājumos”2 nodošanas publicēšanai autoram radās iespēja iepazīties ar Andrus Smaļukas (Andrius Smaliukas) un Ivonnas Goldameres (Yvonne Goldammer) (turpmāk – “autori”, ja vien no konteksta nav izprotams citādi) rakstu par valsts imunitāti Lietuvā.3 Ņemot vērā, ka šajā rakstā izvērtētie tiesību jautājumi ir diezgan tuvi tiem, ko autors izvērtēja savā iepriekšējā rakstā, ir vietā īsi salīdzināt tiesisko analīzi un izvērtēt, vai autora izdarītie tiesiskie secinājumi ir bijuši pamatoti.

Iepriekšējā raksta nobeigumā autors izvirzīja vairākas tēzes. Pirmkārt, ne vēstniecību tiesībsubjektība, ne diplomātiskā imunitāte, ne sprieduma izpildes neiespējamība neliedz tiesai izskatīt darbinieka prasību pret vēstniecību kā darba devēju. Otrkārt, iespējams šķērslis šādas prasības skatīšanai varētu būt valsts imunitāte. Tā kā Latvijā nepastāv ne likums, ne saistoša starptautisko līgumtiesību norma par valsts imunitāti, jāpiemēro starptautiskās paražu tiesības. Starptautiskās paražu tiesības attiecībā uz valsts imunitāti no darbtiesiskām prasībām pret vēstniecībām ir diezgan neskaidras, jo tām ir jāatrisina konfliktējošās intereses valstīm nodrošināt darba tiesību piemērošanu attiecībā uz tās iedzīvotājiem tās teritorijā un valstīm uzturēt neatkarīgu publiskās pārvaldes struktūru, kā arī indivīdu interese uz piekļuvi taisnīgai tiesai. Lai gan starptautisko tiesību saturs šajā jautājumā nav pilnīgi skaidrs, autora piesardzīgais secinājums bija, ka lex lata ir ierobežotā imunitāte, t.i., noteiktos gadījumos vēstniecībai nav imunitātes. Treškārt, nav pilnībā skaidrs, kādēļ likumdevējs nav pieņēmis likumu vai pievienojies kādai konvencijai par imunitāti, atstājot regulējumu paražu tiesībām, un likumdevēja klusēšana šajā jautājumā nedod nekādu norādi uz patiesajiem iemesliem.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Ieva
22. Decembris 2005 / 16:35
0
ATBILDĒT
Nu, bet par likumdeveju un savu valsti tacu vienmer jabut pozitivas domas un jacer tas labakais :)

Un nevar tak noliegt iespeju, ka kads ĀM ierēdnis tiešām par šādas lex ferenda normas esamību ir iedomājies :))
M.L.
20. Decembris 2005 / 21:11
0
ATBILDĒT
Mani sajūsmina autora nekaunība piedēvējot mūsu likumdevējam to, kas starptautisko tiesību tiesību jomā JV bona fide lasītājam izklausās kā gandrīzvai augstākās kategorijas slavas dziesma mūsu valdības un parlamenta neizsmeļamajai un nepārspējamajai intelektuālajai kapacitātei!



"Ņemot vērā situāciju, kurā Latvijai nav acīmredzamu procesuālu iespēju vērsties starptautiskās tiesās pret Krievijas Federāciju attiecībā uz deportāciju noziegumiem, iespējams, ka likumdevējs nevēlējās stāties hipotētiskas lex ferenda normas ceļā. Šajā gadījumā pievienošanās konvencijai bez šāda izņēmuma varētu tikt iztulkota kā valsts prakse pret šādas normas pastāvēšanu. No šādas perspektīvas būtu saprotama arī likumdevēja klusēšana, lai gan, iespējams, efektīvāks veids būtu bijis expressis verbis izteikt valsts viedokli. Ja likumdevēja klusēšanas iemesls nav šāda stratēģiska starptautisko tiesību redzējuma īstenošana, autors uzskatīja par labāko variantu pievienoties 2004.gada ANO Konvencijai par valstu un to īpašumu imunitāti no jurisdikcijas (turpmāk ? ANO konvencija)"
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties