10. Janvāris 2006 /NR. 2 (405)
Skaidrojumi. Viedokļi
Objektīvās izmeklēšanas princips
1

2001.gada 25.oktobrī Saeimā tika pieņemts Administratīvā procesa likums, kas stājās spēkā 2004.gada 1.februārī. Līdz ar šā likuma spēkā stāšanos Latvijā tika izveidotas administratīvās tiesas.

Objektīvās izmeklēšanas princips

Dipl.iur. Māris Markovs, LU Juridiskās fakultātes maģistrants
MARKOVS-MARIS.JPG (11209 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

2001.gada 25.oktobrī Saeimā tika pieņemts Administratīvā procesa likums, kas stājās spēkā 2004.gada 1.februārī. Līdz ar šā likuma spēkā stāšanos Latvijā tika izveidotas administratīvās tiesas.

Administratīvā procesa likums ir jauns likums, kas ienesis arī citas būtiskas pārmaiņas. Par tā piemērošanu un normu tvērumu tiesu prakse un izpratne vēl tikai veidojas, tāpēc ir būtiski izprast vienu no administratīvā procesa tiesā pamatelementiem un jaunievedumiem– objektīvās izmeklēšanas principu. Šajā rakstā tiek aplūkoti daži ar objektīvās izmeklēšanas principu saistīti jautājumi.

Procesuālie pierādīšanas principi

Tiesiskā valstī parasti ir izdala šādus procesuālo tiesību veidus: kriminālprocess, civilprocess un administratīvais tiesas process. Šie procesi pazīstami arī Latvijā– kriminālprocesu pamatā regulē Kriminālprocesa likums, civilprocesu– Civilprocesa likums, administratīvo procesu– Administratīvā procesa likums. Viena no svarīgākajām pamatnostādnēm, kas ir kopēja visiem trim procesu veidiem, ir pušu kontradiktoriskais princips. Tas nozīmē, ka lietā pastāv strīds starp divām vai vairākām pusēm, bet lēmumu pieņem tiesa, kas nav procesa dalībnieks.

Tiesību teorijā izšķir divus pamatprincipus, kā tiesā kontradiktoriskā procesa kārtībā tiek izskatītas lietas– izziņas jeb objektīvās izmeklēšanas princips un noklausīšanās jeb sacīkstes princips.

Objektīvās izmeklēšanas princips ir ieviests Administratīvā procesa likumā, bet noklausīšanās princips vispilnīgāk nostiprināts Civilprocesa likumā.

Izziņas jeb objektīvās izmeklēšanas principa gadījumā tiesību piemērotājs pats rūpējas par lietā nozīmīgu faktu izzināšanu. Minētais princips ir raksturīgs kriminālprocesam un administratīvajam procesam. Šis princips Latvijā ir nostiprināts Administratīvā procesa likuma 107.panta ceturtajā daļā, kas nosaka– lai prasījuma robežās noskaidrotu lietas patiesos apstākļus un panāktu tiesisku un taisnīgu lietas izskatīšanu, tiesa dod administratīvā procesa dalībniekiem norādījumus un ieteikumus, kā arī savāc pierādījumus pēc savas iniciatīvas (objektīvās izmeklēšanas princips). Attiecībā uz administratīvo lietu izskatīšanu, objektīvās izmeklēšanas princips nostiprināts arī likuma “Par tiesu varu” 25.1 pantā, kas nosaka: lai prasījuma robežās noskaidrotu patiesos lietas apstākļus un panāktu taisnīgu administratīvās lietas izskatīšanu, tiesa dod administratīvā procesa dalībniekiem norādījumus un ieteikumus, kā arī pēc savas iniciatīvas vāc pierādījumus.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Anonīms lietotājs
10. Janvāris 2006 / 12:10
0
ATBILDĒT
Skaisti, pat apraudājos :)
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties