Prokurors vai izmeklēšanas tiesnesis izvērtē pieteikumu, ņemot vērā materiālu iespējamo nozīmi kriminālprocesā un pieļautos cilvēka tiesību ierobežojumus. Viņi var arī liegt iespēju iepazīties ar nepievienotajiem materiāliem, ja tas būtiski var apdraudēt kādas kriminālprocesā iesaistītās personas dzīvību, veselību vai ar likumu aizsargātās intereses vai ja tas aizskar tikai trešās personas privātās dzīves noslēpumu.
Gunārs Kūtris, Satversmes tiesas tiesnesis, LU lektors
Nobeigums. Sākums “JV” Nr.2, 10.01.2006.
|
Tieši tā šo situāciju ar pieteikumiem risina arī KPL 23.nodaļa “Pieteikumi” – pieteikumus izskata un lēmumus par tiem pieņem tūlīt pēc pieteikumu saņemšanas. Ja lēmumu par pieteikumu nav iespējams pieņemt tūlīt, tas jāizdara triju darba dienu laikā pēc pieteikuma saņemšanas. Pieteikums ir apmierināms, ja tas veicina kriminālprocesā nozīmīgu faktu noskaidrošanu, procesā iesaistīto personu un citu personu tiesību un likumīgo interešu nodrošināšanu (335.p.).
Ja pieteikumu apmierina, rakstveida lēmumu var nenoformēt, bet par pieteikuma apmierināšanu rakstveidā paziņo pieteikuma iesniedzējam un nodrošina tā izpildi. Savukārt par pieteikuma pilnīgu vai daļēju noraidīšanu jāpieņem motivēts lēmums, kuru triju darba dienu laikā paziņo pieteikuma iesniedzējam, nosūtot vai izsniedzot viņam lēmuma kopiju.
[24] Tiesneša pienākumos ir lemt par apsūdzētā un cietušā iepazīstināšanu ar speciālo izmeklēšanas darbību materiāliem, kuri netiek pievienoti krimināllietai (pirmdokumentiem) (attiecīgi 70.p., 98.p.), kā arī lemt par kriminālprocesā iesaistītās personas lūgumu iepazīstināt to ar citiem lietai nepievienotajiem materiāliem (231.p.). Savukārt persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, pieteikumā var lūgt pirmdokumentu pievienošanu tiesai nododamajai krimināllietai
(41.p.1. d. 8.pkt.).
Ja procesa virzītājs atzinis, ka pārskatiem par speciālajām izmeklēšanas darbībām, audio un videoierakstiem, fotogrāfijām vai citiem materiāliem, kuri fiksēti, izmantojot tehniskos līdzekļus, kā arī izņemtajiem priekšmetiem un dokumentiem vai to kopijām nav pierādījumu nozīmes kriminālprocesā (tos sauc par pirmdokumentiem), tos nepievieno krimināllietai un glabā iestādē, kas pabeidz pirmstiesas procesu (231.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.