28. Februāris 2006 /NR. 9 (412)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prokuratūra turpinās Kriminālprocesa likuma ieviešanu

Viena no Cilvēktiesību un pamattiesību aizsardzības konvencijas pamatprasībām ir saprātīgi izmeklēšanas termiņi, tāpēc pēdējos gados vienmēr izvērtējam to, kādos termiņos veikta pirmstiesas izmeklēšana, kādu laiku apsūdzētās personas atradušās apcietinājumā. Arī pagājušais gads iezīmē pozitīvus rezultātus prokuratūras lietvedības krimināllietās.

Prokuratūra turpinās Kriminālprocesa likuma ieviešanu

Ziņojums virsprokuroru sanāksmē

*

MAIZITIS-JANIS(BK).JPG (8617 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV”

Ģenerālprokurors Jānis Maizītis

Latvijas Republikas prokuratūra katru gadu organizē gada pārskata sanāksmes, ievērojot Eiropas Padomes Ministru komitejas rekomendāciju Rec (2000)19 “Par valsts prokuratūras lomu krimināltiesību sistēmā”, kuras 11.punktā noteikts: “Valstīm ir jāveic atbilstoši pasākumi, lai nodrošinātu, ka valsts prokurori var pildīt savus pienākumus un uzdevumus bez nepamatotas iejaukšanās vai nepamatotas pakļaušanas civilajai, kriminālajai vai kādai citai atbildībai. Tomēr valsts prokuratūrai periodiski ir jāatskaitās par tās darbību kopumā un, konkrēti, par veidu, kā tā sasniegusi savas prioritātes.” Kā pirms, tā arī pēc rekomendācijas pieņemšanas Latvijas Republikas prokuratūra atskaitās sabiedrībai par gada laikā paveikto, rīkojot virsprokuroru sanāksmes un tādējādi nodrošinot gan šādas atskaitīšanās regularitāti, gan publiskumu.

Pagājušā gada pārskata referātu pabeidzu ar tēzēm, uzskaitot aktualitātes prokuratūras darbam 2005.gadā:

• jaunā Kriminālprocesa likuma (turpmāk– KPL) apgūšana, norādot uz to kā nopietnu pirmstiesas izmeklēšanas reformu;

• prokuratūrai praksē jāveido Latvijas apstākļiem optimālākie pirmstiesas izmeklēšanas prakses piemērošanas veidi;

• strikta jaunajā KPL noteikto termiņu ievērošana;

• prokuroru padziļināta specializācija aktuālu noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanā;

• augsts neiecietības līmenis pret korupciju;

• pastiprināta uzmanība aktuālu noziedzīgu nodarījumu uzraudzībai un kriminālvajāšanai;

• par aktuāliem noziedzīgiem nodarījumiem tika atzītas slepkavības, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija, ekonomiskie noziedzīgie nodarījumi, noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar narkotiskām vielām, cilvēku tirdzniecība, noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar autortiesībām un blakustiesībām.

Šodien mans uzdevums ir runāt par 2005.gadā paveikto un 2006.gada aktuālajiem uzdevumiem, kā arī veidiem un metodēm, kā tie sasniedzami.

Vispirms par noziedzību valstī. Šodien precīzi par noziedzību valstī mēs varam izteikties tikai par pagājušā gada 9 mēnešiem, par izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem gada nogalē statistikas nav– to noteikušas izmaiņas Kriminālprocesa likumā.

Līdz 2005.gada 1.oktobrim valstī bija reģistrēti 40 254 noziedzīgi nodarījumi, kas bija par 11,4% mazāk nekā 2004.gadā, un šī tendence bija novērojama visos 9 mēnešos, tādēļ varam pieņemt, ka līdzīgi ir arī gadā kopumā.

Gandrīz visu veidu noziedzīgo nodarījumu skaits samazinājās. Pirmkārt, slepkavību bija par 33,8 % mazāk nekā 2004. gadā. Pieaugums par 7,7% tika reģistrēts tikai noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar narkotiskām vielām, krāpšanām– par 15,8%, kontrabandai– par 45,7%.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties