Civillikums kā vienu no saistību tiesību pazīmēm min darbību, kurai ir mantiska vērtība. Ar mantisku vērtību šeit ir domāta nevis tirgus vērtība, bet jebkura tiesiska interese, kas tieši vai netieši var skart kreditora mantu. Saistību tiesības, kurām trūkst šīs tiesiskās intereses, ir spēkā neesošās.
Saistību tiesību komentāri
I. Saistību jēdziens un rašanās pamati
LL.M Sergejs Rudāns, zvērinātu advokātu biroja “Liepa, Skopiņa/BORENIUS” jurists
1401. Saistību tiesības ir tādas tiesības, uz kuru pamata vienai personai– parādniekiem – jāizdara par labu otrai– kreditoriem – zināma darbība, kam ir mantiska vērtība.
|
1. Saistību tiesību jēdziens
Saskaņā ar likuma definīciju saistību tiesības ir vienas personas (kreditora) tiesības prasīt no otras personas (parādnieka) noteiktas darbības, kurai ir mantiska vērtība, veikšanu. Civillikums saprot saistību tiesības kā kreditora prasījuma tiesības1 (skat. CL 1811. pantu). Taču jāņem vērā, ka saistības un prasījuma jēdzieni nesakrīt. Saistība ir tā tiesiskā attiecība, kuras ietvaros parādnieks izpilda, bet kreditors pieņem izpildījumu.2 Turpretim prasījums ir kreditora tiesības uz šo izpildījumu. Tā kā Civillikuma izpratnē saistību tiesības un prasījuma tiesības ir viens un tas pats, tad vienā līgumā ir tik daudz saistības tiesību, cik daudz katrai no pusēm ir pienākumu. Atbilstoši tam, piemēram, pirkuma līgumā ir divas galvenās saistību tiesības: pircēja tiesības uz lietas nodošanu viņam īpašumā un pārdevēja tiesības uz pirkuma summas samaksu. Papildus tam līgumā var tikt paredzēta virkne blakus saistību tiesību: pārdevēja pienākums apmācīt pircēja darbiniekus ar pārdoto ražošanas iekārtu vai pircēja saistība apdrošināt pirkuma priekšmetu pirms pilnas cenas samaksas.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.