Par politisko partiju finansēšanas variantiem
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"
Rūdolfs Kalniņš, Likumprojekta par grozījumiem politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā izstrādes darba grupas vadītājs, — "Latvijas Vēstnesim"
2000. gada 27. septembrī ar Ministru prezidenta rīkojumu tika izveidota darba grupa, kuras uzdevums ir izstrādāt grozījumus likumā "Par politisko organizāciju (partiju) finansēšanu" saskaņā ar noteikto Deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību. Darba grupas sastāvā ir Tieslietu ministrijas, Finansu ministrijas un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta pārstāvji; par ekspertiem darba grupā ir uzaicināti arī nevalstisko organizāciju pārstāvji.
Deklarācija par Ministru kabineta iecerēto darbību attiecībā uz politisko partiju finansēšanu apakšsadaļā ‘’Korupcijas apkarošana’’ nosaka: ‘’No valsts budžeta nodrošināsim partiju minimālo finansējumu, vienlaikus ieviešot stingru naudas līdzekļu izlietojuma kontroles mehānismu, vienlaikus samazinot ziedojumu un dotāciju apjomu no juridiskām un fiziskām personām politiskajām partijām.’’
Līdz ar to ir skaidrs, ka viens no veidiem, kā apkarot korupciju, ir politisko partiju valstiskā finansējuma ieviešana tiešās budžeta dotācijas veidā.
Šobrīd, pēc divu mēnešu intensīva darba, droši varu apgalvot, ka valsts tiešās dotācijas ieviešana politiskajām partijām pilnībā neatrisinās politiskās korupcijas problēmu valstī. Šādu apgalvojumu izteica arī Starptautiskās politikas zinātņu asociācijas Politikas finansējuma un politiskās korupcijas pētījumu komitejas vadītājs, Oksfordas universitātes profesors Maikls Pinto–Dušinskis, kurš piedalījās vienā no darba grupas sēdēm.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.