Šī raksta mērķis ir īsumā ieskicēt notikušo pārmaiņu tiesiskās sekas un raksturot jauno tiesisko stāvokli, kādā atbilstoši pēdējiem grozījumiem Augstskolu likumā ir nonākušas valsts dibinātas augstskolas
Mg.iur. Kristīne Jarinovska, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes doktorante
Foto: no personiskā arhīva |
Pateicoties pēdējiem grozījumiem Augstskolu likumā (sk.: grozījumi likumā // Latvijas Vēstnesis, 23.03.2006., Nr.48.), augstskolu darbības organizācijā ir notikušas vairākas nozīmīgas izmaiņas. Viena no būtiskākajām izmaiņām ir saistīta ar valsts dibinātu augstskolu juridisko statusu. Proti, atbilstoši Augstskolu likuma 7.panta pirmajai daļai “valsts dibinātās augstskolas (izņemot Latvijas Policijas akadēmiju un Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju) ir atvasinātas publiskas personas”. Līdz attiecīgo grozījumu pieņemšanai Augstskolu likumā visas valsts dibinātās augstskolas bija valsts pārvaldes iestādes (turpmāk– iestādes). Šī raksta mērķis ir īsumā ieskicēt notikušo pārmaiņu tiesiskās sekas un raksturot jauno tiesisko stāvokli, kādā atbilstoši pēdējiem grozījumiem Augstskolu likumā ir nonākušas valsts dibinātas augstskolas, izņemot Latvijas Policijas akadēmiju un Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju, (turpmāk– augstskolas), t.sk. norādīt uz priekšrocībām, kas izriet no jaunā tiesiskā stāvokļa.
Atvasināta publiska persona un iestāde
Atšķirību starp jēdzienu “iestāde” un “atvasināta publiska persona” parāda divas Valsts pārvaldes iekārtas likuma tiesību normas– Valsts pārvaldes iekārtas likuma 1.panta 1.punkts, kur tiek definēts publiskas personas jēdziens, un 1.panta 3.punkts, kur tiek skaidrots iestādes jēdziens. Atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likuma 1.panta 1.punktam publiska persona ir “Latvijas Republika kā sākotnējā publisko tiesību juridiskā persona un atvasinātas publiskas personas”.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.