Ārvalsts likuma satura noskaidrošana un tā pierādīšana šeit tiks aplūkoti kā nākamais solis ārvalsts likuma piemērošanas procesā, kad tiesa, vadoties no kolīziju normām, jau ir noskaidrojusi piemērojamās tiesības. Starptautisko privāttiesību doktrīna, pirms pievērsties ārvalsts likuma satura noskaidrošanai un tā pierādīšanai, liek apskatīt jautājumu par ārvalsts likuma spēkā esamību, kas sevī ietver tā normativitātes, konstitucionalitātes un atbilstības starptautiskajām tiesībām pārbaudi.
Dipl.iur. Edgars Strautiņš, Veselības ministrijas Juridiskās nodaļas vadītājs
|
* Autora pirmo rakstu par ārvalstu likumu piemērošanu skat. “Jurista Vārdā” Nr.30(433), 01.08.2006.
Ārvalsts likuma spēkā esamība
Ārvalsts likuma satura noskaidrošana un tā pierādīšana šeit tiks aplūkoti kā nākamais solis ārvalsts likuma piemērošanas procesā, kad tiesa, vadoties no kolīziju normām, jau ir noskaidrojusi piemērojamās tiesības.Starptautisko privāttiesību doktrīna, pirms pievērsties ārvalsts likuma satura noskaidrošanai un tā pierādīšanai, liek apskatīt jautājumu par ārvalsts likuma spēkā esamību, kas sevī ietver tā normativitātes, konstitucionalitātes un atbilstības starptautiskajām tiesībām pārbaudi.1
Civilprocesa likums neparedz īpašu kārtību, kādā tiesnesis pārbauda likuma spēkā esamību un tā normativitāti. No Civilprocesa likuma 5.panta pirmās daļas izriet, ka tiesai ir jāpiemēro tiesību normas, kuras ir vai ir bijušas spēkā noteiktajā laikā, telpā un attiecībā uz konkrētajiem tiesību subjektiem un ka tiesa ex officio2 tās zina. Kas attiecas uz ārvalsts likumu, tad šādos gadījumos tiesa nav tādā pašā stāvoklī – tā nepazīst ārvalsts likumu, un tai ir jāizmanto normatīvajos aktos paredzētie instrumenti, konkrēti – Civilprocesa likuma un 1968.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.