6. Februāris 2007 /NR. 6 (459)
Skaidrojumi. Viedokļi
Mūsdienu kriminālistikas izpratne
Dr. habil. iur.
Reinhards Dombrovskis
Baltijas Starptautiskās akadēmijas emeritēts profesors 

Mūsdienu kriminālistikas izpratne

Dr.hab.iur. Reinhards Dombrovskis, Baltijas Starptautiskās akadēmijas emeritēts profesors

 

PEDEJA.JPG (15461 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs

Par kriminālistikas dzimšanas gadu zinātnieki uzskata 1893.gadu, bet par tās pamatlicēju – austriešu tiesas izmeklētāju H.Grosu, jo viņš tieši 1893.gadā publicēja savu grāmatu “Rokasgrāmata tiesu izmeklētājiem, policijas, žandarmērijas un citiem ierēdņiem”. 1898.gadā H.Gross grāmatas trešajā izdevumā tai deva jaunu nosaukumu “Rokasgrāmata izmeklētājiem kā kriminālistikas sistēma”, un tādā veidā parādījās jaunās zinātnes nosaukums.

1898.gada grāmatas izdevumā H.Gross pirmo vēsturē piedāvāja kriminālistikas definīciju, proti, “kriminālistika ir zinātne par krimināltiesību reālijām”.1 Kriminālistiskajā literatūrā samērā bieži citē šo definīciju, kaut arī neviens no zinātniekiem nav devis tai patiesu novērtējumu, jo šī definīcija ir kļūdaina. H.Gross savos uzskatos bija ideālists, un viņa izpratnē primārais ir apziņa (piemēram, nozieguma jēdziens), kas izpauž sevi konkrētā noziegumā. Pēc H.Grosa domām, krimināltiesību zinātne ir tikai teorētiska zinātne, jo tās priekšmetu veido krimināltiesiskie jēdzieni, bet kriminālistika ir tikai lietišķā jeb praktiskā zinātne, jo tā pētī krimināltiesisko jēdzienu izpausmes. Pēc viņa domām kriminālistika ir vienīgā zinātne, kas pētī noziegumus. H.Gross šajā secinājumā pieļāva vismaz divus kļūdainus apgalvojumus. Pirmkārt, jebkuras zinātnes priekšmetu veido reālie notikumi, nevis jēdzieni, jo jēdzieni ir tikai zinātniskās izpētes rezultāts. Otrkārt, noziegumi ir nevis kriminālistikas priekšmets, bet objekts kā kriminālistikas priekšmeta viena puse. Noziegumi ir katras krimināltiesiskās zinātnes objekts, un katra krimināltiesiskā zinātne pētī noziegumus savā aspektā.

Katrai zinātnei ir ne tikai teorētiskā, bet arī lietišķā daļa, pat filozofijai ir ne tikai teorētiskā daļa (pasaules attīstības likumsakarību izskaidrojums), bet arī lietišķā daļa rekomendāciju veidā par to, kā vajadzētu pārveidot pasauli.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties