Šī raksta mērķis ir atgādināt tiesību piemērotājiem par direktīvu kā tiesību avotu nozīmi, lai valsts laikus neizpildīto saistību dēļ netiktu ierobežotas indivīdu tiesības un neciestu Eiropas Savienības tiesību efektivitāte.
Direktīvu piemērošana tiesās
Divi nolēmumi direktīvas “Par intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu” kontekstā
LL.M. Magda Papēde, zvērināta advokāta palīdze advokātu birojā “Krodere & Judinska”
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV” |
Kolēģis Edmunds Broks jau reiz izteica minējumu, ka uz Eiropas tiesībām balstīta argumentu konstrukcija tiesām varētu būt neierasta un pieņemama lēnām un bez sevišķa entuziasma.1 Kaut arī kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā drīz būs pagājuši trīs gadi, raksta autores nesenā pieredze diemžēl apstiprina viņa teikto. Latvijas tiesas ir noraidošas pret prasījumiem, kas ir balstīti uz direktīvu normu piemērošanu.
Tāpēc šī raksta mērķis ir atgādināt tiesību piemērotājiem par direktīvu kā tiesību avotu nozīmi, lai valsts laikus neizpildīto saistību dēļ netiktu ierobežotas indivīdu tiesības un neciestu Eiropas Savienības tiesību efektivitāte.2 Turpmāk apskatītie nolēmumi, kuros ir izteikta tiesnešu attieksme pret noteiktajā termiņā neieviestu direktīvu, ir pateicīgs materiāls šī raksta tapšanai.
Piemērojamā direktīva
2004.gada 29.aprīlī ir pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2004/48/EK par intelektuālā īpašuma tiesību piemērošanu (turpmāk tekstā – Direktīva 2004/48/EK).3 Saskaņā ar Direktīvas 2004/48/EK 20.pantu dalībvalstīm, to skaitā Latvijai, Direktīvas 2004/48/EK prasības bija jāpārņem nacionālajā likumdošanā līdz 2006.gada 29.aprīlim.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.