10. Aprīlis 2007 /NR. 15 (468)
Tiesību prakse
Par darba līguma uzteikumu pārbaudes termiņa laikā
1

Par darba līguma uzteikumu pārbaudes termiņa laikā

Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedums

 

Lietā Nr.SKC–88

2007.gada 28.februārī

Noslēdzot darba līgumu un nosakot pārbaudes termiņu, kas nedrīkst būt ilgāks par trim mēnešiem, darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu pēdējā pārbaudes laika dienā, nenorādot uzteikuma iemeslu (Darba likuma 46., 47.pants).

 

Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts šādā sastāvā: sēdes priekšsēdētājs senators R.Namatēvs, senatori I.Z.Šepteris un R.Zaķe, piedaloties prasītājai A.Z. un atbildētāja ?
SIA “[..]” pārstāvei I.M., izskatīja atklātā tiesas sēdē prasītājas A.Z. kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas 2006.gada 23.augusta spriedumu A.Z. prasībā pret SIA “[..]” par uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu, atjaunošanu darbā, atlīdzības piedziņu par darba piespiedu kavējumu, morālās kompensācijas un zaudējumu piedziņu.

Noklausoties senatora R.Namatēva ziņojumu, prasītājas A.Z. paskaidrojumu, ka spriedums atceļams, atbildētāja pārstāves I.M. paskaidrojumu, ka spriedums atstājams negrozīts, Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts

 

konstatēja

Prasītāja A.Z. un atbildētājs ? SIA “[..]” 2005.gada 1.novembrī noslēdza darba līgumu, ar kuru prasītāja tika pieņemta darbā pie atbildētāja par reģiona vadītāju.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Irina
13. Aprīlis 2007 / 15:39
0
ATBILDĒT
Izlasot šo spriedumu, var secināt, ka Darba likuma normas, kuras paredz iespēju izbeigt darba līgumu ar darbinieku pārbaudes laikā, nepamatojot uzteikuma iemeslu, nereti var tikt izmantotas nelabticīgi. Pat, ja darbinieks pienācīgi izpilda darba pienākumus, ievēro darba kārtību utt, darba devējs, lai nevajadzētu, piem., paaugstināt darbiniekam algu vai arī tērēties uz citām priekšrocībām, var vienkārši, nepamatojot, uzteikt darba līgumu pārbaudes termiņa pēdējā dienā, un pieņemt vietā atkal jauno darbinieku, ar kuru beigās izrīkosies līdzīgi. Šeit, manuprāt, ir saskatāms gan Civillikuma 1. panta pārkāpums, kas nosaka, ka pienākumi pildāmi un tiesības izlietojamas labā ticībā, gan arī Satversmē paredzēto cilvēktiesību - tiesību uz darbu pārkāpums.

Prasitāja šajā un līdzīgās lietās varētu griezties Satversmes tiesā ar konstitucionālo sūdzību par minēto Darba likuma normu neatbilstību Satversmē nostiprinātajām tiesībām uz darbu.

Manuprāt, lai novērstu minēto Darba likuma pantu izmantošanu savtīgos nolūkos, vajadzētu veikt grozījumus darba likumā, kuri paredzētu, ka pat uzteicot darba līgumu ar darbinieku parbaudes laikā, darba devējam vismaz "minimāli" būtu jāpamato uzteikuma iemesli.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties