19. Jūnijs 2007 /NR. 25 (478)
Skaidrojumi. Viedokļi
Rīcības sēde un pamats atteikumam ierosināt kasācijas tiesvedību
1

Šajā rakstā sniegts autora komentārs par Administratīvā procesa likuma1 (turpmāk - APL) 338. un 338.1pantu. Kopš ir stājušies spēkā 2006.gada 26.oktobra "Grozījumi Administratīvā procesa likumā",2 ir ievērojami paplašināts to jautājumu loks, ko senatoru kolēģija var lemt rīcības sēdē, kā arī likums paredz senatoru kolēģijai jaunus pamatus kasācijas tiesvedības ierosināšanas atteikumam. Raksta uzdevums - izskaidrot, kādi jautājumi tiek izskatīti rīcības sēdē, īpašu uzmanību pievēršot kasācijas tiesvedības ierosināšanai un atteikumam ierosināt kasācijas tiesvedību. Saistībā ar rakstā aplūkoto tematu šajā "Jurista Vārdā" tiek publicēts AT Senāta rīcības sēdes lēmums par atteikumu ierosināt kasācijas tiesvedību.

Rīcības sēde un pamats atteikumam ierosināt kasācijas tiesvedību

 

Mg.iur. Konstantīns Vaivods, Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatora palīgs

 

01.JPG (11268 bytes)
Foto: Boriss Koļesņikovs, “LV”

Šajā rakstā sniegts autora komentārs par Administratīvā procesa likuma

1 (turpmāk – APL) 338. un 338.1pantu. Kopš ir stājušies spēkā 2006.gada 26.oktobra “Grozījumi Administratīvā procesa likumā”,2 ir ievērojami paplašināts to jautājumu loks, ko senatoru kolēģija var lemt rīcības sēdē, kā arī likums paredz senatoru kolēģijai jaunus pamatus kasācijas tiesvedības ierosināšanas atteikumam. Raksta uzdevums – izskaidrot, kādi jautājumi tiek izskatīti rīcības sēdē, īpašu uzmanību pievēršot kasācijas tiesvedības ierosināšanai un atteikumam ierosināt kasācijas tiesvedību. Saistībā ar rakstā aplūkoto tematu šajā “Jurista Vārdā” tiek publicēts AT Senāta rīcības sēdes lēmums par atteikumu ierosināt kasācijas tiesvedību.

 

I. Senāta rīcības sēde

(APL 338.pants3)

 

Jautājums par kasācijas tiesvedības ierosināšanu tiek izlemts Senāta rīcības sēdē,4 kurā senatoru kolēģija trīs senatoru sastāvā5 izskata attiecīgo kasācijas sūdzību (APL 338.panta pirmā daļa).

Atšķirībā no Civilprocesa likuma6 (turpmāk – CPL) APL nav noteikts termiņš, kādā var uzsākt kasācijas sūdzības izskatīšanu rīcības sēdē.7 Taču tas var notikt tikai pēc tam, kad ir beidzies termiņš paskaidrojumu iesniegšanai sakarā ar kasācijas sūdzību.

Senāta rīcības sēdē, izskatot kasācijas sūdzību, iespējams pieņemt vienu no diviem turpmāk minētajiem lēmumiem.

1. Atteikties ierosināt kasācijas tiesvedību. Atteikuma ierosināt kasācijas tiesvedību pamati noteikti APL 338.1pantā (sīkāk šie pamati tiek apskatīti šā raksta otrajā nodaļā). Turklāt atteikties ierosināt kasācijas tiesvedību ir iespējams tikai tad, ja senatoru kolēģija vienbalsīgi atzīst, ka kasācijas tiesvedības ierosināšana ir atsakāma (APL 338.panta otrā daļa). Tādējādi šajā gadījumā ir nepieciešama visu trīs senatoru piekrišana atteikumam. Šāda nostādne izskaidrojama ar to, ka, ja administratīvā procesa dalībniekam tiek atteikta iespēja lietu izskatīt kasācijas instances tiesā, šādam atteikumam jābūt vienbalsīgam (nevienam senatoram nav šaubu, ka konkrētajā gadījumā jāatsaka kasācijas tiesvedības ierosināšana) un arī pamatotam, ievērojot APL 338.1pantā noteikto.

2. Ierosināt kasācijas tiesvedību un nodot lietu izskatīšanai kasācijas instances tiesā. Šāds lēmums tiek pieņemts gadījumā, ja senatoru viedoklis par kasācijas tiesvedības ierosināšanu atšķiras vai arī visi senatori8 uzskata, ka lieta izskatāma kasācijas instances tiesā (APL 338.panta trešā daļa). No minētā izriet, ka, ja kaut viens no senatoriem uzskata, ka kasācijas tiesvedība ir ierosināma un lieta būtu nododama izskatīšanai kasācijas instances tiesā, tādā gadījumā kasācijas tiesvedība jāierosina un lieta jānodod izskatīšanai kasācijas instances tiesā. Ja pastāv APL noteiktie priekšnoteikumi lietas izskatīšanai kasācijas instances tiesā rakstveida procesā, lieta ar rīcības sēdes lēmumu tiek nodota izskatīšanai rakstveida procesā.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Edgars Hercenbergs
19. Jūnijs 2007 / 23:20
0
ATBILDĒT
Paldies, Konstantīn!Skaidrs raksts.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties