10. Jūlijs 2007 /NR. 28 (481)
Skaidrojumi. Viedokļi
Procesuālā likuma intertemporālā piemērošana administratīvajā un civilprocesā
5

Tiklīdz situācija kļūst ilgstoša (dinamiska) vai izkaisīta (secīga), sāk rasties grūtības piemērojamās normas noskaidrošanā. Šajā brīdī viennozīmīgi rodas likumu (normu) intertemporālais konflikts.

Procesuālā likuma intertemporālā piemērošana administratīvajā un civilprocesā

 

II. Jēdziens un metode

Tiklīdz situācija kļūst ilgstoša (dinamiska) vai izkaisīta (secīga), sāk rasties grūtības piemērojamās normas noskaidrošanā. Šajā brīdī viennozīmīgi rodas likumu (normu) intertemporālais konflikts.

 

Mg. iur. summa cum laude BAIBA RUDEVSKA, Latvijas Universitātes doktorante

 

Pirms aplūkot procesuālo likumu intertemporālās piemērošanas principus un sākt meklēt atbildi uz šo principu praktisko pielietošanu, vispirms ir jātiek skaidrībā par to, kas tad īsti ir likuma intertemporālā piemērošana un kā tā vispārīgajos gadījumos mēdz izpausties.

 

05.JPG (11832 bytes)
Foto: no personiskā arhīva

1. Likuma intertemporālās piemērošanas jēdziens

Likuma intertemporālā piemērošana nozīmē piemērot īsto tiesību normu īstajam juridiskajam faktam, darbībai vai situācijai laika kategorijās. Kā zināms, ir trīs laiki – pagātne, tagadne un nākotne; pēc tiem arī jāvadās, noskaidrojot, vai jaunā norma piemērojama tikai tagadnes un nākotnes, vai arī pagātnes situācijām. Laika dimensija parasti nesagādā nekādas grūtības tad, ja runa ir par vienreizējām un statiskām situācijām (piemēram, dzimšanas fakts, laulības noslēgšanas brīdis, prasības pieteikuma iesniegšanas brīdis u.tml.). Taču, tiklīdz situācija kļūst ilgstoša (dinamiska)1 vai izkaisīta (secīga)2, sāk rasties grūtības piemērojamās normas noskaidrošanā. Šajā brīdī viennozīmīgi rodas likumu (normu) intertemporālais konflikts. Tas izpaužas tādējādi, ka divi vai vairāki likumi (normas) no ratione temporis viedokļa noregulē vienu un to pašu faktu (situāciju), turklāt abiem likumiem (normām) ir jābūt vienādā hierarhiskā līmenī3 (piemēram, likums konfliktē ar likumu, Ministru kabineta noteikumi konfliktē ar Ministru kabineta noteikumiem utt.).

Atcerēsimies, ko vispār nozīmē likuma piemērošana? Tā nozīmē “konkrētā gadījumā censties domāt tā, kā norādīts tiesību normas sastāvā un konstatēt to, vai attiecīgais dzīves gadījums atbilst šim normas sastāvam”.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
to Holcane Warrior
13. Jūlijs 2007 / 22:17
0
ATBILDĒT
"Tā kā pats esmu tiesību teorētiķis, kas līdzīgi B. Rudevskai padziļināti pēta šos te jautājumus un kuram intertemporālās tiesības liekas vēl ne līdz galam izpētīts, bet aizraujošs lauks, tad man riebjas, ka visādi studenti lien un raksta glupības. Ja ir kas pēc būtības iebilstams vai diskutējams, tad laipni lūdzam, bet ja nav ko teikt, tad labāk paklusēt." - uz sevi to attiecināji?

to pajoliņš
13. Jūlijs 2007 / 22:15
0
ATBILDĒT
labs! :))
lasītājs
10. Jūlijs 2007 / 23:21
0
ATBILDĒT
šis raksts ir jēdzīgāks par pirmo. bet tāpat nesaprotu, kāpēc šādi jāshēmo Jurista Vārdā?
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties