7. Augusts 2007 /NR. 32 (485)
Skaidrojumi. Viedokļi
Tiesneša lēmums par administratīvā soda uzlikšanu

Tiesnesis, pieņemot lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā, darbojas kā tiesa, proti, spriež tiesu, nevis veic uzdevumu, kas raksturīgs valsts pārvaldei. Līdz ar to tiesneša lēmumam par administratīvā soda uzlikšanu trūkst viena no administratīvā akta obligātajiem elementiem - administratīvo aktu izdod iestāde.

Tiesneša lēmums par administratīvā soda uzlikšanu

 

Administratīvo pārkāpumu lieta jāatstāj administratīvo tiesu kompetencē, izveidojot administratīvajās tiesās atsevišķas administratīvo pārkāpumu lietu tiesas kolēģijas.

 

Dipl.iur. Davids Lipkins

 

Autors izsaka pateicību Mg.iur. Ingai Bitei-Percevai par palīdzību šī raksta tapšanā.

 

03.JPG (10699 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (turpmāk – LAPK) 205. pantā ir uzskaitītas institūcijas (amatpersonas), kas pilnvarotas izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas. Saskaņā ar LAPK 205. pantu tiesības izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un uzlikt administratīvo sodu ir piešķirtas gan izpildvaru pārstāvošajām iestādēm (amatpersonām), gan arī tiesu varas institūcijām – rajonu (pilsētu) tiesu tiesnešiem. Rajonu (pilsētu) tiesu tiesneši izskata LAPK 213. pantā paredzēto administratīvo pārkāpumu lietas. Saskaņā ar LAPK 213. pantu rajonu (pilsētu) tiesu tiesnešiem ir piekritīgas galvenokārt tās administratīvo pārkāpumu lietas, par kurām paredzētais sods ir administratīvais arests, tiesību atņemšana ieņemt noteiktus amatus vai tiesību atņemšana nodarboties ar zināma veida vai visu veidu uzņēmējdarbību, jo minētie sodi ierobežo cilvēka pamattiesības un tos atbilstoši LAPK 29.1 un 31. pantam var piemērot tikai tiesa.

Vēl nesen LAPK nebija noteikts, kas ir rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmums. Tāpat arī LAPK nebija atrodams minētā jēdziena definējums. No jaunā LAPK 286.panta izriet, ka rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmums par administratīvā soda uzlikšanu ir tiesas nolēmums. No tā, vai rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmums ir uzskatāms par administratīvo aktu vai tiesas spriedumu, ir atkarīga administratīvo pārkāpumu lietās piemērojama likuma noteikšana, kas regulē minētā rajona (pilsētas) tiesas tiesneša lēmuma pārsūdzēšanas, izpildes apturēšanas kārtību un iespējas, kā arī citus procesuālus jautājumus.

 

Administratīvais akts un tiesas spriedums 

Latvijas Republikas normatīvajos aktos administratīvais akts pirmoreiz definēts Administratīvo aktu procesa noteikumu 5. punktā: “Administratīvais akts ir tiesību akts, ko publisko tiesību jomā izdod iestāde un kas attiecas uz individuālu juridisku vai fizisku personu, nodibinot, grozot, konstatējot vai izbeidzot konkrētas tiesiskās attiecības. Administratīvie akti nav iestādes iekšēji lēmumi, izņemot iestādes vai tās darbinieku, vai tai pakļauto personu tiesiskā statusa nodibināšanu (vai maiņu) un disciplināro sodīšanu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties