Lai gan Civillikuma (CL) normas par nomas maksu ir vispārēji tiesību piešķirošas un pamatā stingri neierobežo nomnieku un iznomātāju, juridiskajā praksē attiecībā uz nomas maksas noteikšanu un maksāšanas kārtību joprojām rodas strīdi. Piemēram, joprojām aktuāls ir jautājums par to, cik konkrēti nomas maksa ir jāizsaka nomas līgumā. Tādēļ šī raksta mērķis ir aktualizēt esošo normu interpretācijas problēmu un piedāvāt jēdzienu "noteikts" un "patiesa atlīdzība" izpratni noteikumu par nomas maksu piemērošanas gadījumos.
Nomas maksas apmēra noteikšana
Civillikums neprasa nomas līgumā precīzi definēt nomas maksu noteiktā naudas summā vai noteiktā šobrīd pastāvošā lietā, bet prasa, lai nomas maksa, pusēm vienojoties, ir atrunāta, tas ir, noteikta.
Mg.iur. RADA MATJUŠINA
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV” |
Lai gan Civillikuma (CL) normas par nomas maksu ir vispārēji tiesību piešķirošas un pamatā stingri neierobežo nomnieku un iznomātāju, juridiskajā praksē attiecībā uz nomas maksas noteikšanu un maksāšanas kārtību joprojām rodas strīdi. Piemēram, joprojām aktuāls ir jautājums par to, cik konkrēti nomas maksa ir jāizsaka nomas līgumā. Tādēļ šī raksta mērķis ir aktualizēt esošo normu interpretācijas problēmu un piedāvāt jēdzienu “noteikts” un “patiesa atlīdzība” izpratni noteikumu par nomas maksu piemērošanas gadījumos.
Jēdziena “noteikts” piemērošana
No CL 2122. panta nepārtopami izriet, ka nomas maksai ir jābūt noteiktai. Lai atklātu jēdziena “noteikts” mērķi un jēgu CL normu kopsakarībā, šis jēdziens ir jātulko ne tikai saistībā ar citām normām, bet arī lietojot gramatisko un vēsturisko tulkošanas metodi.
Latviešu valodas skaidrojošajā vārdnīcā jēdziens “noteikts” tiek skaidrots šādi: “1. Tāds, kas atbilst kādiem noteikumiem, priekšrakstiem; tāds, kas ir nemainīgs (kādā laikā, kādos apstākļos). Piemēram, iemaksāt naudu noteiktā termiņā; noteikta summa. 2. Tāds, kas skaidri izceļas vai rada atšķirību starp līdzīgiem. Piemēram, viņa rīcībai ir noteikts mērķis.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.