23. Oktobris 2007 /NR. 43 (496)
Skaidrojumi. Viedokļi
Nomas maksas apmēra noteikšana
1
Mg.iur.
Rada Matjušina
 

Lai gan Civillikuma (CL) normas par nomas maksu ir vispārēji tiesību piešķirošas un pamatā stingri neierobežo nomnieku un iznomātāju, juridiskajā praksē attiecībā uz nomas maksas noteikšanu un maksāšanas kārtību joprojām rodas strīdi. Piemēram, joprojām aktuāls ir jautājums par to, cik konkrēti nomas maksa ir jāizsaka nomas līgumā. Tādēļ šī raksta mērķis ir aktualizēt esošo normu interpretācijas problēmu un piedāvāt jēdzienu "noteikts" un "patiesa atlīdzība" izpratni noteikumu par nomas maksu piemērošanas gadījumos.

Nomas maksas apmēra noteikšana

 

Civillikums neprasa nomas līgumā precīzi definēt nomas maksu noteiktā naudas summā vai noteiktā šobrīd pastāvošā lietā, bet prasa, lai nomas maksa, pusēm vienojoties, ir atrunāta, tas ir, noteikta.

 

Mg.iur. RADA MATJUŠINA

 

03.JPG (14540 bytes)
Foto: Māris Kaparkalējs, “LV”

Lai gan Civillikuma (CL) normas par nomas maksu ir vispārēji tiesību piešķirošas un pamatā stingri neierobežo nomnieku un iznomātāju, juridiskajā praksē attiecībā uz nomas maksas noteikšanu un maksāšanas kārtību joprojām rodas strīdi. Piemēram, joprojām aktuāls ir jautājums par to, cik konkrēti nomas maksa ir jāizsaka nomas līgumā. Tādēļ šī raksta mērķis ir aktualizēt esošo normu interpretācijas problēmu un piedāvāt jēdzienu “noteikts” un “patiesa atlīdzība” izpratni noteikumu par nomas maksu piemērošanas gadījumos.

 

Jēdziena “noteikts” piemērošana

No CL 2122. panta nepārtopami izriet, ka nomas maksai ir jābūt noteiktai. Lai atklātu jēdziena “noteikts” mērķi un jēgu CL normu kopsakarībā, šis jēdziens ir jātulko ne tikai saistībā ar citām normām, bet arī lietojot gramatisko un vēsturisko tulkošanas metodi.

Latviešu valodas skaidrojošajā vārdnīcā jēdziens “noteikts” tiek skaidrots šādi: “1. Tāds, kas atbilst kādiem noteikumiem, priekšrakstiem; tāds, kas ir nemainīgs (kādā laikā, kādos apstākļos). Piemēram, iemaksāt naudu noteiktā termiņā; noteikta summa. 2. Tāds, kas skaidri izceļas vai rada atšķirību starp līdzīgiem. Piemēram, viņa rīcībai ir noteikts mērķis.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Uldis
23. Oktobris 2007 / 16:25
0
ATBILDĒT
:)
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties