I. Ievads
Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā ir samērā jauns un efektīvs parādu administrēšanas institūts Latvijas tiesību sistēmā.
Savā iepriekšējā rakstā "Saistību izpilde brīdinājuma kārtībā: aktuālās problēmas" (JV, 23.01.2007., Nr. 4) autors aplūkoja vairākas šā tiesību institūta piemērošanas problēmas, un šajā rakstā tiks turpināta brīdinājuma kārtības nozīmīgāko problēmu analīze un to risināšanas variantu izklāsts.
Pirms pievēršos problēmu aprakstam, ir jāanalizē likumdevēja mērķis, likumdevējam izveidojot saistību piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtībā institūtu. Kā jau tika minēts iepriekšējā rakstā, jaunā tiesību institūta pamatmērķis ir tiesvedības paātrināšana un vienkāršošana relatīvi vienkāršajās lietās, kurās pierādījumu bāze ir saistību pamatojošs dokuments. Relatīvi ātrs un uz vienu lēmumu balstīts process, kurš konceptuāli ir tendēts liegt atbildētājam iespēju novilcināt procesu, izmantojot tiesas lēmumu pārsūdzēšanas institūtus, norāda uz likumdevēja gribu ar šo tiesību institūtu paaugstināt pieteicēja, t. i., kreditora, tiesību aizsardzības līmeni. Protams, parādniekam jāatstāj Civilprocesa likuma 406.7 panta pirmajā daļā noteiktā iespēja efektīvi aizstāvēties pret kļūdainas informācijas vadītu vai nelabticīgu kreditoru.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.