12. Februāris 2008 /NR. 6 (511)
Citu pieredze
Ombuds un demokrātijas kvalitāte
Allars Jekss
Igaunijas Republikas tieslietu kanclers 

Saņēmis uzaicinājumu piedalīties šajā konferencē, uzdevu sev jautājumu: vai es kā tieslietu kanclers varu dalīties ar Latvijas kolēģiem savā pieredzē demokrātijas principu iedzīvināšanā un sniegt ko noderīgu un vērtīgu.

Varētu jautāt: kas ombudam kopīgs ar demokrātijas aizsardzību? Ombudu taču parasti uzskata par "raudu mūri" un iestādi, kas risina ikdienišķas problēmas, vai arī par pasta kantori, kas pārsūta personu sūdzības atbildīgajām institūcijām. Turpinājumā mēģināšu izskaidrot, kādēļ ombudam demokrātijas nostiprināšanā ir tikpat nozīmīga loma, kā, piemēram, tiesām.

 

Konstitūcija un pilsoniska sabiedrība

Pieņemot konstitūciju, tauta formulē pašus svarīgākos principus, pēc kuriem jāvadās. Tādi principi ir cilvēka cieņa, demokrātiska valsts iekārta un sociālas valsts principu nepārtraukta attīstība. Šo principu aizsardzība, citastarp, ir arī ombuda uzdevums.

Sociālas valsts princips nozīmē, ka valsts attīstību nedrīkst vērtēt tikai pēc ekonomiskajiem sasniegumiem. Tas nozīmē gādīgu valsti, kur rūpējas arī par pašiem vājākajiem un ievainojamākajiem cilvēkiem.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties