Saņēmis uzaicinājumu piedalīties šajā konferencē, uzdevu sev jautājumu: vai es kā tieslietu kanclers varu dalīties ar Latvijas kolēģiem savā pieredzē demokrātijas principu iedzīvināšanā un sniegt ko noderīgu un vērtīgu.
Varētu jautāt: kas ombudam kopīgs ar demokrātijas aizsardzību? Ombudu taču parasti uzskata par "raudu mūri" un iestādi, kas risina ikdienišķas problēmas, vai arī par pasta kantori, kas pārsūta personu sūdzības atbildīgajām institūcijām. Turpinājumā mēģināšu izskaidrot, kādēļ ombudam demokrātijas nostiprināšanā ir tikpat nozīmīga loma, kā, piemēram, tiesām.
Konstitūcija un pilsoniska sabiedrība
Pieņemot konstitūciju, tauta formulē pašus svarīgākos principus, pēc kuriem jāvadās. Tādi principi ir cilvēka cieņa, demokrātiska valsts iekārta un sociālas valsts principu nepārtraukta attīstība. Šo principu aizsardzība, citastarp, ir arī ombuda uzdevums.
Sociālas valsts princips nozīmē, ka valsts attīstību nedrīkst vērtēt tikai pēc ekonomiskajiem sasniegumiem. Tas nozīmē gādīgu valsti, kur rūpējas arī par pašiem vājākajiem un ievainojamākajiem cilvēkiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.