19. Februāris 2008 /NR. 7 (512)
Skaidrojumi. Viedokļi
Mediācijas ieviešana komercstrīdu risināšanā
Mg.iur.
Rada Matjušina
 

Komercdarījumu pārrunu laikā sadarbības partneri var paust dažādus viedokļus, kā arī pusēm raksturīgas atšķirīgas idejas, dažādi uzskati, un tas nereti noved pie konfliktsituācijām. Sadarbības partneri domstarpību rašanās gadījumos lielākoties gan mēģina panākt vienošanos, tomēr ne vienmēr risinājumi tiek atrasti. Viens no tādiem iemesliem ir tas, ka sadarbības partneri nemāk atrast sava strīda patiesos cēloņus, nespēj izanalizēt neveiksmīgi notikušo pārrunu rezultātus.

Biznesa strīdu tiesāšanās bieži ir dārgs un ilgs process, tāpēc abas puses (prasītājs un atbildētājs) saskaras ar lieliem juridiskās nodrošināšanas izdevumiem. Tiek tērēts pušu laiks, enerģija, ar mērķi atbalstīt tiesas procesu, tiek grauti pušu principi. Ņemot vērā šos iemeslus, biznesa strīdu gadījumā ir jāpiedāvā mediācija kā efektīgs un veiksmīgs strīdu risināšanas veids. Mediācija nodrošina efektīvu vidi, lai atrisinātu radušos strīdu, jo vairāk – efektīvu vidi, lai risinātu tieši biznesa (uzņēmējdarbības) strīdus.

Mediācija ir brīvprātīgs un konfidenciāls process, kur trešā, neitrālā, persona vada strīda pušu pārrunas bez tiesībām pieņemt lēmumu.

 

Mediācija komercstrīdu risināšanā

Komercattiecību sadarbības partneri ir apmierināti ar savām spējām novērtēt riska robežas un ir droši par lēmumu pieņemšanu, tāpēc darījuma slēgšana mediācijas laikā viņiem nebūs sveša. Parasti efektīvās mediācijas iespēja komercstrīdā parādās vēlākajās tiesāšanās stadijās, jo līdz tam laikam puses definē savu lomu un taktiku.

Jebkurā tiesāšanās stadijā mediācija dod iespēju pusēm kontrolēt savu likteņu virzienu, izdarīt tiešu un efektīvu izvēli, lai atrisinātu radušos strīdu. Mediācija līdzās tiesāšanās procesam, šķīrējtiesai u.c. ir svarīgs alternatīvs strīdu risināšanas veids. Tā ir iespēja pusēm atrisināt strīdu tā, lai domstarpību rezultāts būtu pozitīvs abām pusēm, ievērojot gan naudas intereses, gan nostiprinot turpmākās biznesa attiecības, kas gandrīz vienmēr win/loss (uzvarēts/zaudēts) rezultātā tiek grautas.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties