12. Augusts 2008 /NR. 30 (535)
Skaidrojumi. Viedokļi
Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums
lietā "E.B. pret Franciju"
LL.M
Inese Nikuļceva
Ministru kabineta pārstāve Satversmes tiesā 

Latvija pievienojusies Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijai1 (turpmāk – Konvencija) 1997. gadā. Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieņēmusi 31 spriedumu lietās pret Latvijas valsti. Lai izprastu cilvēka pamattiesību attīstības tendences, ir svarīgi sekot ECT judikatūrai un analizēt spriedumus arī lietās pret citām valstīm. Šāda analīze ļauj laikus izvērtēt un, ja nepieciešams, mainīt Latvijas likumu normas vai to piemērošanu.

Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums lietā E.B. pret Franciju2 pieņemts 2008. gada 22. janvārī. Šajā lietā ECT Lielā palāta atzina, ka Francija ir pārkāpusi Konvencijas 14. pantu (diskriminācijas aizliegums), analizējot to kopā ar 8. pantu (tiesības uz privāto dzīvi). Spriedumu ECT ir pieņēmusi ar desmit balsīm pret septiņām. Spriedums vērtējams kā neviennozīmīgs. Šis spriedums neatbilst ECT iepriekšējai judikatūrai līdzīgās lietās, piemēram, Fretē pret Franciju,3 un tas, iespējams, veidos jaunas judikatūras pamatu. Vairāki ECT tiesneši šim spriedumam pievienojuši arī savas atsevišķās domas.

Rakstā tiek analizēts spriedums, ECT argumentācija un izdarītie secinājumi, kā arī tiesnešu atsevišķās domas. Tiek vērtēta sprieduma iespējamā ietekme uz cilvēka tiesību izpratni Latvijā.

 

Fakti lietā E.B. pret Franciju

1998. gada februārī E.B., Francijas pilsone, iesniedza Francijas kompetentajā iestādē lūgumu izsniegt atļauju bērna adopcijai, lai varētu pretendēt uz starptautisku bērna adopciju no Āzijas, Dienvidamerikas vai Madagaskaras. Saskaņā ar Francijas likumiem šādas atļaujas saņemšana ir obligāts priekšnoteikums bērna adopcijai Francijā vai no ārzemēm. E.B. ir dzimusi 1961. gadā, ir bērnudārza audzinātāja, un viņai bija stabilas partnerattiecības ar citu sievieti.

1998. gada laikā Francijas kompetentās iestādes izvērtēja E.B. lūgumu. ECT spriedumā citēti vairāki franču psihologu vērtējumi, vai E.B. ir piešķirama atļauja bērna adopcijai. 1998. gada novembrī Francijas kompetentā iestāde nosūtīja vēstuli E.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Satversme 100: Atver Satversmi
Satversme: Esejas
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
VĒL ŠAJĀ TIESĪBU PRAKSĒ
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties