26. Augusts 2008 /NR. 32 (537)
Īsziņas
Juristi vērtē karu Gruzijā
7
Doc. Dr.iur.
Jānis Pleps
 

Pēdējo nedēļu aktuālais notikums neapšaubāmi ir Gruzijas un Dienvidosetijas konflikts, kurā ir iesaistījusies arī Krievijas Federācija. Notikumus Gruzijā vērtē ne vien sabiedrība un politiķi, bet arī juristi. 2008. gada 20. augustā uz sēdi pulcējās Latvijas Juristu biedrības (LJB) prezidijs, lai apspriestu situāciju Gruzijā un sniegtu juridisku vērtējumu.

LJB prezidijs apsprieda starptautisko tiesību ekspertu Māra Lejnieka, Mārtiņa Paparinska un Ievas Miļūnas sagatavoto situācijas analīzi. Eksperti savā atzinumā secināja, ka Gruzijas spēka lietošana Dienvidosetijā nav agresija, jo Dienvidosetija nav valsts starptautisko tiesību izpratnē. Ņemot vērā osetīnu separātistu spēku uzbrukumus un kopīgo miera uzturētāju nespēju tos novērst, šobrīd nav iespējams noteikt, vai Gruzija ir pārkāpusi 1992. gada Soču līgumu. Taču jebkurā gadījumā iespējamais Soču līguma pārkāpums neattaisnojot Krievijas spēka lietošanu. Savukārt Krievijas spēka lietošana pret Gruziju ir pārkāpusi ANO Statūtu 2. panta ceturtajā daļā noteikto spēka lietošanas aizliegumu. Šim Krievijas starptautisko tiesību pārkāpumam, pēc ekspertu viedokļa, nav starptautiski tiesiska attaisnojuma.

LJB prezidijs arī vienojās par īsa paziņojuma pieņemšanu, kurā paustu savu vērtējumu par notikumiem Gruzijā. Šajā paziņojumā LJB prezidijs nosodīja spēka lietošanu pretēji ANO Statūtiem, kā arī humanitāro un cilvēktiesību pārkāpumus, tāpat LJB prezidijs konstatēja, ka Krievija ir pārkāpusi ANO Statūtus un tai ir iestājusies starptautiski tiesiskā atbildība. LJB prezidijs pauda arī cerību, ka Krievijas un arī Gruzijas atbildība par starptautisko tiesību pārkāpumiem tiks konstatēta juridiski – ANO Starptautiskās tiesas, Starptautiskās krimināltiesas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas procesos.

Jānis Pleps

 

Latvijas Juristu biedrības paziņojums par spēka izmantošanu Gruzijā

1.         Latvijas Juristu biedrība nosoda spēka izmantošanu Gruzijā pretēji Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtiem, kā arī humanitāro tiesību un cilvēktiesību pārkāpumus.

2.            Krievijas Federācija ir pārkāpusi ANO Statūtu 2. panta ceturto daļu, un atbilstoši starptautiskajām tiesībām ir iestājusies Krievijas valsts atbildība, kas ietver pienākumu:

•            nekavējoties pārtraukt pārkāpumu,

•          sniegt garantijas, ka šādi pārkāpumi neatkārtosies,

•            nodrošināt restitūciju vai kompensācijas Gruzijai un cietušajām privātpersonām.

3.            Ievērojot starptautisko tiesību pārkāpuma fundamentālo raksturu, starptautiskai sabiedrībai, tostarp arī Latvijas valstij, ir ne tikai tiesības, bet arī juridiski pienākumi, to skaitā:

•          neatzīt pastāvošo prettiesisko situāciju,

•            neatbalstīt pastāvošo prettiesisko situāciju,

•          veikt visus starptautiskajās tiesībās paredzētos pasākumus tās izbeigšanai.

4.            Krievijas valsts atbildību, iespējamo Gruzijas valsts atbildību un personu individuālo kriminālatbildību var panākt arī juridiski:

•          ANO Starptautiskajā tiesā,

•          Eiropas Cilvēktiesību tiesā,

•            Starptautiskajā krimināltiesā.

5.         Militārā spēka lietošana, pat ja tā ir tiesiska, ne vienmēr ir saprātīgs līdzeklis taisnīguma nodrošināšanai. Latvijas Juristu biedrība atbalsta strīdu risinājuma meklēšanu miermīlīgu sarunu ceļā. 

 

Latvijas Juristu biedrības prezidijs
VISI RAKSTI 26. Augusts 2008 /NR. 32 (537)
7 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Aigars
22. Oktobris 2008 / 10:35
0
ATBILDĒT
Jā, D-Osetija tik tiešām nav valsts starptautisko tiesību izpratnē. Taču, ja pareizi atceros, tad Huseinu pakāra par noziegumiem pret savas valsts iedzīvotājiem...
Garāmgājējs
27. Augusts 2008 / 22:14
0
ATBILDĒT
LJB viedoklis bija tikai par jus ad bellum (tiesībām lietot spēku), kas ir konceptuāli nošķirams no jus in bello (spēka lietošanas tiesības). Par jus in bello šobrīd ir neiespējami izdarīt secinājumus, jo faktisko apstākļu vērtējums ir pārāk atšķirīgs, no 2000 civiliedzīvotājiem DO vērtējumā līdz 44 civiliedzīvotājiem un militārpersonām Human Rights Watch ziņojumos. Protams, humanitāro tiesību uzliktie pienākumi nevērst uzbrukumus tieši pret civiliedzīvotājiem, neveikt otras konflikta puses īpašuma izlaupīšanu un nepieļaut starptautisku noziegumu veikšanu tās kontrolētajā teritorijā ir piemērojami, un pēdējie divi ir prima facie pārkāpti no vienas konflikta puses. Serbu Krajina ir labs piemērs: uzbrukums Serbu Krajinai nav jus ad bellum pārkāpums, jo tā nav valsts, bet var būt jus in bello pārkāpums attiecībā uz militāro operāciju veikšanas veidu. Arī šajā gadījumā nav izslēgti humanitāro tiesību pārkāpumi un individuālās kriminālatbildības attiecināšana uz pārkāpumu izdarītājiem Gruzijas un Krievijas tiesās un, ja kādas no šīs tiesām nebūtu spējīgas vai nevēlētos izmeklēt Starptautiskās Krimināltiesas dalībvalsts teritorijā notikušos noziegumus, Starptautiskajā Krimināltiesā.
M.Lejnieks
27. Augusts 2008 / 16:48
0
ATBILDĒT
Ķiņa k-gam: aizliegumu lietot spēku paredz ANO Statūtu 2.p. (4) d. Hāgas un Ženēvas konvencijas nevar padarīt pašu spēka lietošanu ne par tiesisku, ne prettiesisku, saskaņā ar šīm konvencijām tiek vērtēts spēka lietošanas veids, piemēram, vai nav tādi spēka lietošanas (humanitāro tiesību) pārkāpumi kā vēršanas pret civiliem objektiem, civiliedzīvotājiem u.tml. Kas attiecas uz Gruzijas uzbrukuma taktiku un daudzajiem civiliedzīvotāju upuriem, tad, iespējams, tā var izrādīties taisnība, un Gruzijai par to iestāsies starptautiski tiesiskā atbildība, bet konkrēto uzbrukumu veicējiem - starptautiskā kriminālatbildība, taču pagaidām neatkarīgu novērotāju sniegta apstiprinājuma 1500 civiliedzīvotāju bojāejai nav.



Andrim: agresija ir definēta 1974.gada ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcijā par agresijas definīciju. Psiholoģiskā izpratnē Gruzijas rīcību varbūt arī varētu dēvēt par agresiju, taču ne juridiskā. Gruzija darīja to pašu, ko Lielbritānija Ziemeļīrijā vai Krievija Čečenijā.



garām ejot: LJB mērķis bija nosodīt vardarbību, kā arī veikt to, ko neviens līdz šim nedarīja - sniegt juridisko vērtējumu noiekošajam.



124: Belgradas bombardēšana un siastītie notikumi arī savulaik izraisīja ļoti asas starptautisko tiesību speciālistu diskusijas.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 4
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties