Šogad tiek atzīmēta piecdesmitā gadadiena kopš Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) dibināšanas 1959. gadā. Pusgadsimta laikā ECT ir izdevies iemantot cilvēku uzticēšanos un ticību, ka tā spēj aizstāvēt cilvēku aizskartās pamattiesības. Tomēr šie gadi raksturojami ne tikai ar fundamentālām atziņām cilvēktiesību aizsardzībā, bet arī ar regulāru sūdzību pieaugumu un pašas tiesas reformēšanu.
ECT ir reģionāla cilvēktiesību aizsardzības institūcija, kas dibināta un darbojas saskaņā ar 1950. gada 4. novembra Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju (turpmāk – Konvencija). ECT galvenais uzdevums ir pieņemt un izskatīt iedzīvotāju sūdzības pret Eiropas Padomes 47 dalībvalstīm par Konvencijas un tās protokolos paredzētajiem cilvēktiesību pārkāpumiem.1 Tā arī sniedz konsultatīvus viedokļus par Konvencijas vai tās protokolu interpretāciju.
Latvijā no 1997. gada 13. jūnija ir stājusies spēkā Konvencija un no tā paša gada 27. jūnija Latvijas iedzīvotājiem radās tiesības iesniegt sūdzību par iespējamiem Konvencijas pārkāpumiem.
Analizējot ECT darbu pēdējos 50 gados, pašreizējais ECT priekšsēdētājs Žans Pols Kosta (Jean-Paul Costa) to novērtēja ļoti pozitīvi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.