30. Jūnijs 2009 /NR. 26 (569)
Skaidrojumi. Viedokļi
Kritēriji morālā kaitējuma atlīdzības apmēra noteikšanai

Civillikums ļauj aizsargāt personas brīvību un drošību no jebkādiem materiālo interešu un nemateriālo tiesību pārkāpumiem. Viens no ceļiem, kā atjaunot savas pārkāptās tiesības un labklājību, ir prasīt no vainīgā atlīdzību par nodarīto morālo kaitējumu.

Latvijā morālā kaitējuma atlīdzības apmēri ir ievērojami zemāki nekā citās Eiropas un pasaules valstīs. Iespējams, tas izskaidrojams ar mūsu valsts attieksmi pret cilvēka veselību un dzīvību, bet, iespējams, vienkārši citviet kompensācijas ir pārāk augstas un neadekvātas.

Tāpat Latvijā joprojām nav vienotas tiesu prakses par morālā kaitējuma atlīdzības jeb kompensācijas apmēra noteikšanas metodiku, kas nereti rada atšķirīgus tiesas spriedumus līdzīgās lietās. Juridiskajā literatūrā bieži tiek atzīmēts, ka likumdevējs nenosaka kritērijus, pēc kuriem vadoties ir nosakāma morālā kaitējuma atlīdzība naudas izteiksmē. Šādi kritēriji nav arī izstrādāti civiltiesību teorijā, un jautājums atstāts tiesu kompetencē.

Latvijas pieredze

Latvijā morālā kaitējuma atlīdzības apmēru aprēķina atšķirīgi, par pamatu ņemot dažādus kritērijus. Civillikuma 1635. panta otrā daļa nosaka, ka katrā reizē ir jāizvērtē morālā kaitējuma smagums un sekas. Savukārt viena no tiesu praksē piedāvātajām pieejām pieprasa konstatēt četrus svarīgākos elementus: vainas pakāpi, fizisko un morālo ciešanu pakāpi, pušu mantisko stāvokli, samērīguma un taisnīguma principu ievērošanu.1 Metodes autors norāda, ka kompensācija par pārdzīvotajām ciešanām var tikt noteikta naudas izteiksmē tikai kā savdabīga soda nauda, kura jāmaksā kaitējuma nodarītājam par labu cietušajam un kura paredzēta, lai izlīdzinātu negatīvo ietekmi uz cietušā psihi un likvidētu likumpārkāpuma radītās ciešanas.2

Fizisko un morālo ciešanu atlīdzības principi ne vienmēr būs vienādi. Tā kā fiziskās ciešanas parasti izraisa fiziskais kaitējums, kas tiek nodarīts materiālajā sfērā, šādas ciešanas, protams, ir objektīvi vieglāk novērtēt. Tāpēc šādu ciešanu apmierināšanu var pielīdzināt atlīdzībai par kaitējumu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties