7. Jūlijs 2009 /NR. 27 (570)
Skaidrojumi. Viedokļi
Grozījumi fiziskās personas
maksātnespējas procesā
Helmuts Jauja
Maksātnespējas administrācijas direktora vietnieks
juridiskajos jautājumos 

2009. gada 11. jūnijā Saeimā pieņemtie grozījumi Maksātnespējas likumā1 (turpmāk tekstā – ML), kas stājās spēkā 2009. gada 1. jūlijā, skar arī vairākus būtiskus jautājumus fiziskās personas maksātnespējas procesā. Tādējādi minētais process ir kļuvis pieejamāks to potenciālajiem izmantotājiem, ir samazināts fiziskās personas bankrota procedūras maksimālais termiņš, kā arī ieviesta skaidrība jautājumā par nodrošinātā kreditora tiesībām fiziskās personas maksātnespējas procesā. Papildus ir paredzēti jauni fiziskās personas maksātnespējas procesa izdevumu posteņi.

Process ir kļuvis pieejamāks

Ar grozījumiem ML 151. un 184. pantā fiziskās personas maksātnespējas process tiek padarīts pieejamāks plašākam indivīdu lokam nekā līdz šim.

Jāatgādina, ka saskaņā ar ML 149. panta pirmo daļu fiziskās personas maksātnespējas procesa mērķis, ievērojot kreditoru intereses, ir sniegt šai personai iespēju atjaunot maksātspēju un tikt atbrīvotai no savas mantas pārdošanas un kreditoru prasījumu apmierināšanas pasākumu plānā norādītajām saistībām. Tomēr ne katra fiziskā persona, kurai ir neizpildītas saistības, var pretendēt uz šo instrumentu. Saskaņā ar līdzšinējo ML 151. panta redakciju indivīdam fiziskās personas maksātnespējas procesu varēja piemērot tikai tad, ja 1) šai personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš un parādsaistības kopā pārsniedz piecdesmit minimālās mēnešalgas (šobrīd tie ir 9000 latu), vai 2) sakarā ar pierādāmiem apstākļiem šai personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz simts minimālās mēnešalgas (šobrīd – 18 000 latu).

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties