14. Jūlijs 2009 /NR. 28 (571)
Skaidrojumi. Viedokļi
Valsts pārvaldes uzdevumu deleģēšana
14

Publiskās pārvaldes jēdziens mūsdienu demokrātiskajās valstīs ietver ne tikai valdības lēmumus un likumu ieviešanu vai administratīvo lēmumu pieņemšanu, bet arī politikas izstrādi un politisko padomu sniegšanu. Parasti valsts pārvaldes definīcija aptver arī publiskos pakalpojumus, faktiski visas publiskās funkcijas, izņemot komercdarbību.1 Lai īstenotu publiskās funkcijas, ir izveidota valsts pārvaldes institucionālā sistēma, kuras mērķis ir kalpot sabiedrībai. Šā mērķa īstenošana var izpausties vismaz divos veidos. Pirmkārt, tādas pārvaldes sistēmas izveidošana, kas nodrošina kvalitatīvu un iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu pārvaldes funkciju veikšanu. Otrkārt, pašas sabiedrības iesaistīšana valsts pārvaldīšanas lietu kārtošanā, atsevišķu pārvaldes uzdevumu izpildi deleģējot privātpersonām.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
ATVĒRT AR KODU
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
PIRKT 1 RAKSTU  /  5 RAKSTUS
piekļuves kods
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
14 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
tiesnese
29. Jūlijs 2009 / 12:46
0
ATBILDĒT
Paldies arī par papildinājumiem!

Vēl tikai nedaudz par Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu.

Ja to saliek kopā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88.pantu, nevajadzētu būt problēmām. Pasūtījuma piešķiršana bez iepirkuma pieļaujama tikai savai (attiecīgās publiskās personas) kapitālsabiedrībai. Kapitālsabiedrība saskaņā ar VPIL 88.pantu ir attaisnojama un drīkst pastāvēt tikai īpašās situācijās, kurās praktiski nedarbojas brīvs tirgus un konkurence. Ja reiz ir situācija, ka publiskajai personai jādibina sava kapitālsabiedrība sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanai, tad tas arī ir vienīgais kapitālsabiedrības pastāvēšanas mērķis, un konkurence (un arī iepirkuma procedūra) tur dabiski atkrīt. Respektīvi, šī kapitālsabiedrība jau pēc definīcijas ir izņēmuma stāvoklī, ar mērķi sniegt tieši šo pakalpojumu tieši šīs publiskās personas uzdevumā. Un nodrošinājumam kalpo 8.panta ceturtā daļa - aizliegums šādai kapitālsabiedrībai pasūtījuma saņemšanas gadījumā lauzties tirgū ar konkurences likumiem, jo tas neizbēgami konkurenci kropļotu.

Paliek jautājums, vai publiskā persona neizšķērdēs savu mantu, piešķirot pārāk bagātīgu pasūtījumu savai kapitālsabiedrībai. Bet tādas šaubas vienlīdz pastāv par jebkuru rīcību ar savu mantu, arī iztērējot to savās iestādēs.

Tas viss, protams, jābūtības formā, nešaubos, ka šobrīd (ņemot vērā arī, ka nav pienācis VPIL pārejas noteikumu 17.punkta termiņš), praksē var pastāvēt daudz nepareizību.
Jaunzeme
21. Jūlijs 2009 / 21:40
0
ATBILDĒT
Paldies tiesnesei par komentāriem, patiešām vērtīgi!
Jaunzeme
21. Jūlijs 2009 / 21:36
0
ATBILDĒT
Par deleģēšanas līguma un iepirkuma nošķiršanu. Tiesnese raksta „Manuprāt, viena līguma pastāvēšana neizslēdz otru, tikai katrs pareizi jāizprot un vienā nedrīkst mēģināt "ieslēpt" otru, ignorējot likumu.” Šī bija viena no domām, proti - deleģēšanas līgums nevar aizstāt iepirkumu.Par valsts varas leģitimizāciju deleģēšanas kontekstā. Valsts varas leģitimizācija jeb uzticības palielināšana valsts varai ir viens no deleģēšanas mērķiem. Piekrītu, ka jautājums ir, vai šobrīd ir īstais laiks nodarboties ar valsts pārvaldes uzdevumu deleģēšanu, plašākai sabiedrības daļai valsts pārvaldes sistēmu padarot vēl neskaidrāku. Varbūt, ka šobrīd veiksmīgāks veids, kā pretendēt atgūt uzticību, ir pierādīt to konkrētos padarītos darbos, nevis daļu kompetences uzdodot izpildīt privātajam sektoram.

RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 11
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties