Latvija ir Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijas1 (turpmāk – Konvencija) dalībvalsts. Lai izprastu cilvēka pamattiesību attīstības tendences, ir svarīgi sekot Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūrai un analizēt spriedumus ne tikai pret Latviju, bet arī pret citām valstīm. Eiropas Cilvēktiesību tiesas (turpmāk – ECT) spriedums lietā "Demirs un Baikara pret Turciju"2 pieņemts 2008. gada 12. novembrī. Šajā lietā ECT Lielā palāta vienbalsīgi atzina, ka Turcija ir pārkāpusi Konvencijas 11. pantu, kurš garantē "tiesības uz miermīlīgu pulcēšanās un biedrošanās brīvību, ieskaitot tiesības veidot arodbiedrības un iestāties tajās, lai aizstāvētu savas intereses". Šis spriedums uzskatāms par "atkāpi" no ECT judikatūras vecākās, līdzīgās lietās, tomēr spriedums nav vērtējams kā pārsteigums, bet drīzāk kā sengaidīta ECT judikatūras attīstība attiecībā uz valsts pārvaldes darbinieku tiesībām veidot arodbiedrības un piedalīties tajās. Rakstā tiek analizēts spriedums, ECT argumentācija un izdarītie secinājumi.
Fakti lietā "Demirs un Baikara pret Turciju"
1990. gadā vairāku Turcijas pašvaldību ierēdņi nodibināja arodbiedrību "Tüm Bel Sen". Arodbiedrība noslēdza kolektīvo līgumu ar Gaziantepas (Gaziantep) pašvaldības padomi par pašvaldības darbinieku atalgojumu (algām, pabalstiem) un sociālajiem pakalpojumiem. Tā kā pašvaldības padome nepildīja atsevišķus kolektīvajā līgumā noteiktos pienākumus, arodbiedrības prezidente V. Baikara vērsās tiesā. Lai gan Turcijas pirmās instances tiesa apmierināja prasību, tomēr Turcijas kasācijas tiesa 1994. gada 13. decembrī atcēla pirmās instances tiesas spriedumu, norādot, ka, lai gan civildienesta ierēdņiem nav aizliegts veidot arodbiedrības, tomēr šādai arodbiedrībai nav tiesību slēgt kolektīvos līgumus.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.